Notowania

wybory w grecji
18.06.2012 10:50

Grecja: Przywódca zwycięskiej ND rozpoczyna rozmowy koalicyjne

Zapewne jeszcze przed południem przewodniczący dotychczasowego parlamentu poinformuje prezydenta Karolosa Papuliasa o wstępnych, ale już oficjalnych wynikach wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Antonis Samaras - przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), która zwyciężyła we wczorajszych wyborach parlamentarnych w Grecji - przystępuje dziś do rozmów koalicyjnych.

Zapewne jeszcze przed południem przewodniczący dotychczasowego parlamentu poinformuje prezydenta Karolosa Papuliasa o wstępnych, ale już oficjalnych wynikach wyborów.

Po południu Papulias zleci Samarasowi zbadanie możliwości utworzenia koalicji rządzącej pod przewodnictwem Nowej Demokracji - wynika z nieoficjalnych informacji, przekazywanych z urzędu prezydenckiego.

Zgodnie z konstytucją Samaras będzie miał trzy dni na stworzenie koalicji.

Nowa Demokracja będzie wprawdzie najsilniejszą partią w 300-miejscowym parlamencie, mając - jak się przewiduje - 129 deputowanych, ale nie może rządzić samodzielnie.

Lewicowa SYRIZA będzie zapewne miała 71 deputowanych, a socjalistyczny PASOK - 33.

Socjaliści deklarowali dotąd, że będą gotowi na koalicję z Nową Demokracją pod warunkiem, że w skład tej koalicji wejdzie także lewicowa SYRIZA. Przywódca SYRIZY Alexis Cipras odrzucił jednak taką ewentualność.

Nowa Demokracja i PASOK chcą, by Grecja kontynuowała program oszczędności i reform, do którego zobowiązała się wobec kredytodawców w zamian za pomoc finansową, ratującą ją przed bankructwem.

Czytaj więcej w Money.pl
To była ostatnia taka sesja w Grecji Obecny układ sił w parlamencie wyklucza utworzenie trwałej koalicji rządowej, zdolnej kontynuować przyjęty przez Grecję program sanacji finansów publicznych.
Już stawiają warunki. "Koalicji nie będzie" - _ Odwołanie pożyczek finansowych udzielanych Grecji na obecnych warunkach jest jedyną właściwą akcją. Od dziś wrócimy do walki, aby osiągnąć ten cel. _
Zwycięzcy wyborów w Grecji dla Money.pl: Memorandum to nie Biblia Problemu z koalicją nie ma - zapewnia Sofia Voulepsi, posłanka Nowej Demokracji.
Tagi: wybory w grecji, antonis samaras, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz