Notowania

gracja
17.12.2009 16:00

Grecja: Tysiące protestują przeciw cięciom wydatków

Oszczędności rządu mają na celu okiełzać olbrzymi dług publiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)


Kilka tysięcy pracowników odpowiedziało na apel greckich związków zawodowych bliskich partii komunistycznej i lewicowym radykałom i wzięło udział w proteście przeciwko cięciom wydatków publicznych zaplanowanym przez rząd.

Do marszów protestu doszło k mimo różnic w podejściu poszczególnych związków do oszczędnościowych planów rządu, które mają okiełznać olbrzymi dług publiczny w sytuacji, gdy Grecja pozostaje pod presją Unii Europejskiej i rynków finansowych.

Strajkujący nauczyciele, lekarze i pracownicy służb miejskich, a także dziennikarze zorganizowali odrębne protesty, lecz największe centrale związkowe nie uczestniczyły w tych zgromadzeniach, które zakończyły się po kilku godzinach. W akcjach protestu, które miały spokojny przebieg, uczestniczyło w Atenach ok. 4 tysięcy ludzi - pisze agencja AFP.

Akcje strajkowe są postrzegane jako pierwszy test dla socjalistów, którzy rządzą od 4 października.

W poniedziałek premier Jeorjos Papandreu zapowiedział drastyczne posunięcia w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, który obecnie wynosi 12,7 proc. PKB. Wezwał wszystkich Greków do _ zwarcia szeregów _ i wspólnego podjęcia niezbędnych decyzji w związku z ogromnym długiem publicznym (300 mld euro).

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zadowolenie ze _ świadczącego o determinacji _ wystąpienia Papandreu na temat sytuacji gospodarczej kraju. Wezwała zarazem rząd w Atenach do podjęcia konkretnych działań, by doprowadzić do konsolidacji finansów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Grecja ma najniższy rating kredytowy w strefie euro ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/artykul/grecja;ma;najnizszy;rating;kredytowy;w;strefie;euro,91,0,565083.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: gracja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz