Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja z nadwyżką w budżecie. Dzięki zagranicznym zastrzykom

0
Podziel się:

Na pozornie doskonały wynik Grecji złożyły się większe przepływy z tytułu dotacji unijnych oraz znacznie mniejsze wydatki na inwestycje.

Grecja z nadwyżką w budżecie. Dzięki zagranicznym zastrzykom
(MPD01605/CC BY-SA 2.0/Flickr)

2,6 miliarda euro nadwyżki w greckim budżecie po siedmiu pierwszych miesiącach roku. Wiceminister finansów zmagającego się od 5 lat z kryzysem kraju, Christos Staikouras poinformował, że plan zakładał w lipcu osiągnięcie deficytu na poziomie 3,14 mld euro.

Wynik osiągnięty od stycznia do lipca nie zawiera części poniesionych wydatków. Wśród płatności na fundusze ubezpieczeń społecznych oraz nie uwzględnia bilansów samorządów lokalnych.

Na pozornie doskonały wynik Grecji złożyły się większe przepływy z tytułu dotacji unijnych oraz znacznie mniejsze, niż zamierzone, wydatki na inwestycje. Dodatkowo Grecja otrzymała 1,5 mld euro z zysku Europejskiego Banku Centralnego, pochodzącego z odsetek od...greckich obligacji, które posiada instytucja z Frankfurtu.

Na mocy porozumienia o pomocy udzielonej Grecji, te pieniądze trafiają z powrotem do Aten. Jednocześnie inne dochody, na które Grecja powinna liczyć w pierwszej kolejności, spadają. Podatki przez 7 miesięcy przyniosły o 1,5 mld euro mniej wpływów niż planowano.

Mniejsze wpływy z podatków, to prócz tradycyjnie złej ściągalności danin publicznych w Grecji, efekt wciąż kurczącej się gospodarki. Według dzisiejszych danych, w II kwartale PKB Grecji zmniejszył się o 4,6 procent w ujęciu rocznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja potrzebuje więcej pieniędzy? Niemcy... Niemiecka opozycja ostrzega, że problemy Grecji będą oznaczały dodatkowe obciążenia dla podatników.
Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy? Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.
Grecki rząd wprowadzi przymusowe potrącenia z kont? Grecy boją się realizacji u nich scenariusza cypryjskiego i unikają lokowania pieniędzy w bankach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)