Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Grecka zaraza czy grecka nadzieja? Hiszpanie, Włosi i Portugalczycy wstrzymali oddech [WIDEO]

Grecka zaraza czy grecka nadzieja? Hiszpanie, Włosi i Portugalczycy wstrzymali oddech

 

 

Greckie "nie" to woda na młyn dla ruchów antyunijnych w krajach eurolandu, które zmagają się z kryzysem, ogromnym zadłużeniem i mają dość "niemieckiej dyscypliny". Na początku listy jest Hiszpania, gdzie jeszcze w tym roku odbędą się wybory parlamentarne. Ale swojego niezadowolenia nie kryją też Portugalczycy i Włosi. Czy te kraje pójdą śladem Grecji?

W majowych wyborach samorządowych w Hiszpanii sukces osiągnęła partia Podemos, która od początku deklarowała poparcie dla działań greckiego rządu. Jej lider, Pablo Iglesias, na informację o wyniku niedzielnego referendum zareagował jednoznacznie: "Dzisiaj w Grecji zwyciężyła demokracja". Wiele wskazuje na to, że jeśli w najbliższych miesiącach okaże się, że Grecy zyskali na swojej decyzji – układ sił na scenie politycznej może się drastycznie zmienić.

Hiszpanie mają dość ponaddwudziestopięcioprocentowego bezrobocia (w tym 50-proc. wśród młodych) i zwijania się gospodarki. Podobnie myślą Włosi i Portugalczycy.

Po ogłoszeniu wyników greckiego referendum radości nie kryła włoska opozycja. Beppe Grillo, lider Ruchu Pięciu Gwiazd znów zaapelował o referendum w sprawie wyjścia Włoch ze strefy euro. "Referendum w Grecji stanowi wotum na rzecz wolności" - napisali wcześniej deputowani tej partii.

Jak podkreślają obserwatorzy, te same ruchy niezadowolonych mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek i je ostatecznie pogrążyć. Jeśli Grekom nie uda się ograć stojącej na straży porządku w strefie euro Angeli Merkel, antysystemowe postulaty stracą siłę, a obywatele zagłosują na tych, którzy rządzili do tej pory. Ze strachu przed scenariuszem całkowitego upadku.

euro, włochy, hiszpania, grecja, portugalia
Czytaj także
Polecane galerie
Markiza
91.215.34.* 2015-08-04 10:05
Mnie się mimo wszystko wydaje że Polska będzie następna, totalitaryzm podatkowy, mega kosmiczne szare strefy,manipulacje urzędników,brak odpowiedzialności a do tego przyjdzie PIS i zacznie się rozdawania kolesiom i populistycznym wyborcom a nie ma z czego. Polskie firmy popadają do końca bo je zniszczą podatki,koszty,biurokracja n i oczywiście szara strefa. W Polsce połowa na czarno, połowa nie legalnie, dobre bo polskie i nikt się tym nie przejmuje.
ewa134
5.172.247.* 2015-07-08 12:04
Tam żyją ludzie nie niewolnicy jak w Polsce
ted936
81.190.162.* 2015-07-08 09:44
Tam nie na darmo Rosjanie inwestowali w komunistów i wszelkiej maści lewactwo. Uważam że Grecy są w utopijnym mniemaniu że pieniądze pochodzą z bankomatu. Ci ludzie są jak z innej epoki.
Zobacz więcej komentarzy (79)