Notowania

kryzys w grecji
22.12.2011 16:25

Grecy i Hiszpanie szukają pracy w Niemczech

Kryzys zadłużenia w Europie spowodował falę imigracji do Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(solidnet_photos/CC/Flickr)

*Grecy i Hiszpanie, którzy mają znikome szanse na znalezienie pracy w swoich krajach, przyjeżdżają w jej poszukiwaniu do Niemiec - pokazują opublikowane w czwartek dane niemieckiego urzędu statystycznego. *

Kryzys zadłużenia w Europie spowodował falę imigracji do Niemiec, których odporna do tej pory gospodarka przyciąga z dotkniętej kryzysem eurostrefy ludzi szukających pracy.

Liczba imigrantów przyjeżdżających do Niemiec z Grecji wzrosła o 84 proc. w pierwszej połowie tego roku, a Hiszpanów - o 49 procent. Do Niemiec przyjechało łącznie o 67 tys. cudzoziemców więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

_ Uderzający jest silny wzrost imigracji z krajów Unii Europejskiej szczególnie ciężko dotkniętych kryzysami finansów i zadłużenia _ - podał niemiecki urząd statystyczny.

Niemcy znacznie szybciej niż inne kraje wydobyły się z kryzysu finansowego 2008-09 roku dzięki wzrostowi konsumpcji krajowej i silnemu popytowi na eksportowane przez nie dobra.

W Grecji bezrobocie wynosi 17,7 proc. i będzie - jak się oczekuje - rosło w przyszłym roku, natomiast w Hiszpanii jest ono jeszcze wyższe - przekracza 20 proc. W Niemczech stopa bezrobocia wynosi natomiast 6,9 proc. i jest najniższa od 20 lat.

_ Codziennie zasypują mnie telefonami i mailami z Grecji ludzie szukający pracy. Nigdy jeszcze czegoś takiego nie widziałem - powiedział Angelos Dulgeris, który w Berlinie prowadzi grecką restaurację. - Wielu z nich ma wysokie kwalifikacje. Jestem w stanie dać dorywczą pracę zaledwie dwom, ale to wszystko, przecież do naszej restauracji wcale nie przychodzi więcej gości _.

Czytaj więcej i pracy w Niemczech
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t40508.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;niemczech;wyzsze;od;oczekiwan,217,0,956121.html) Kolejne gorsze dane. Tym razem chodzi o... Analitycy spodziewali się, że w październiku stopa bezrobocia nie przekroczy 7 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t89920.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;nie;pala;sie;do;pracy;w;niemieczech,231,0,841703.html) Polacy nie palą się do pracy w Niemieczech Niespełna 10 tysięcy osób wysłały w maju największe firmy pośrednictwa do pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t80758.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabiera;rozpedu,6,0,819462.html) Niemiecka lokomotywa nabiera rozpędu Widać wyraźne efekty ożywienia gospodarki. Bezrobocie wyraźnie spada.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, niemcy, praca, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz