Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gronicki: Bez porozumienia w kwestii OFE, Polska nadal twarda

0
Podziel się:

Ministrowie finansów UE nie osiągnęli porozumienia w kluczowej dla Polski sprawie klasyfikacji OFE, jednak Polska dalej podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie klasyfikacji OFE - powiedział we wtorek minister finansów Mirosław Gronicki.

Ministrowie finansów UE nie osiągnęli porozumienia w kluczowej dla Polski sprawie klasyfikacji OFE, jednak Polska dalej podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie klasyfikacji OFE - powiedział we wtorek minister finansów Mirosław Gronicki.

"Jedynie kraje reformujące swoje systemy emerytalne mogłyby być traktowane tolerancyjniej" - uważa Gronicki.

"Uważamy, że tylko reforma może być tym wyjątkiem, a pozostałe sprawy w ogóle nie powinny być uwzględniane. Jesteśmy za w miarę restrykcyjnym paktem" - powiedział Gronicki na wtorkowej konferencji prasowej.

Ecofin na wtorkowym posiedzeniu nie podjął kluczowej dla Polski decyzji w sprawie klasyfikacji OFE.

Polska zabiega o przyjęcie przez UE takiej wykładni, aby uznać wypłaty budżetowe do OFE jako transfer wewnątrz sektora, co nie powodowałoby zwiększenia deficytu budżetowego.

Dzięki niej Polska szybciej będzie mogła spełnić kryterium fiskalne przystąpienia do strefy euro (deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB). Zgodnie z planem rządowym ma się tak stać do końca 2007 roku, co umożliwiłoby Polsce przystąpienie do strefy euro w 2009 roku.

Polska otrzymała zgodę na traktowanie funduszy jako elementu sektora finansów publicznych, co pozwala klasyfikować transfery do OFE nie jako wydatek, ale przepływ wewnątrz sektora. Derogacja ta jest ważna do 2007 roku, później zaś szacunki deficytu będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, tj. około 1,5-1,9 proc. PKB.

Polska jednak nie czeka z założonymi rękoma i na wypadek niekorzystnej decyzji przygotowała plan ograniczenia fiskalnego, którego wypełnienie powinno pozwolić obniżyć deficyt budżetu poniżej 3 proc. PKB.

Według zapowiedzi ministra Gronickiego plan, zwany planem "B" ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu.

Los reformy Paktu Stabilizacji i Wzrostu, narzucającego dyscyplinę fiskalną krajom strefy euro, najprawdopodobniej rozstrzygnie się podczas obrad ministrów tej strefy z udziałem szefów resortów finansów pozostałych krajów UE. Spotkanie to zaplanowano na 20 marca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)