Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz zatrudniła tysiące nowych urzędników

0
Podziel się:

To skandalicznie dużo - ocenia radny PiS. Potrzebujemy tych pracowników między innymi do obsługi funduszy UE - odpowiada ratusz.

Gronkiewicz-Waltz zatrudniła tysiące nowych urzędników
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bFgrOCdN

3870 osób zatrudniono w stołecznym ratuszu i urzędach dzielnic za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz - wynika z odpowiedzi ratusza na interpelację radnego PiS Jarosława Krajewskiego. To skandalicznie dużo - ocenia radny. Potrzebujemy tych pracowników m.in. do obsługi funduszy UE - odpowiada ratusz.

PAP dotarła do odpowiedzi na interpelację, którą radny Krajewski złożył w październiku w trakcie kampanii przed referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz.

_ W okresie od 2 grudnia 2006 do 17 października 2013 zostało przyjętych 3870 pracowników _ - czytamy w piśmie do Krajewskiego podpisanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

bFgrOCdP

Jak wyjaśniono, z tej liczby 1832 osoby dostały pracę w biurach i delegaturach, w tym 1553 pracowników zatrudniono na etatach podstawowych, 44 pracowników przebywało na urlopach bezpłatnych i wychowawczych, 182 pracowników zatrudniono w ramach umowy na zastępstwo, a 53 pracowników - na etacie unijnym.

Zaś kolejne 2038 pracowników zatrudniono w urzędach dzielnic. W piśmie poinformowano ponadto, że od 2 grudnia 2006 r. do 17 października 2013 r. zwolniono 1844 pracowników.

_ - Niezwykle zdumiewająca jest skala zatrudnionych urzędników. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich aż tyle. To skandalicznie dużo. W stołecznym ratuszu we wrześniu było zatrudnionych 7647 osób, a liczba 3870 osób zatrudnionych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz pokazuje, jaka jest skala nepotyzmu _ - powiedział Krajewski.

Zarzuty radnego PiS odpiera zastępczyni rzecznika ratusza. _ Nie ma mowy o nepotyzmie. Wzrost liczby urzędników to przede wszystkim fundusze unijne i konieczność ich obsługi. Te stanowiska są współfinansowane ze środków unijnych. Po drugie powodem jest przejęcie obowiązków przez urząd miasta z jednostek miejskich, co wynika z ustaw _ - powiedziała Agnieszka Kłąb.

bFgrOCdV

Zaznaczyła, że obecnie do nowych zadań prowadzona jest rekrutacja wewnętrzna. Jak wyjaśniono w odpowiedzi na interpelację, jedną z przyczyn wzrostu zatrudnienia jest przejęcie przez komórki organizacyjne urzędu nowych zadań wynikających z realizacji zmienionej ustawy o finansach publicznych. Ratusz wskazuje też m.in. na przekształcenie umów-zleceń zawartych w latach 2002-2006 w umowy o pracę.

Tłumaczy też wzrost zatrudnienia reorganizacją biur i utworzeniem nowych. PiS w trakcie kampanii przedreferendalnej apelował ponadto o przedstawienie listy z imionami i nazwiskami oraz stanowiskami osób zatrudnionych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Następnie radni złożyli wniosek o udostępnienie tych danych w trybie dostępu do informacji publicznej. Jak poinformował Krajewski, w piątek mija ustawowy termin odpowiedzi.

bFgrOCeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)