Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt koreański
10.02.2014 08:10

Groźba wybuchu wojny nie zatrzyma Seulu

Pjongjang grozi, że jeśli dojdzie do manewrów - zostanie to odebrane jak początek inwazji na Północ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Groźba wybuchu wojny nie powstrzyma Korei Południowej przed rozpoczęciem dorocznych manewrów. Władze w Seulu ogłosiły, że ćwiczenia wojskowe z siłami amerykańskimi odbędą się zgodnie z planem.

Wcześniej Pjongjang groził, że jeśli do nich dojdzie - zostanie to odebrane jak początek inwazji na Północ. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że o manewrach _ Key Resolve _ i _ Foal Eagle _ poinformowano stronę północnokoreańską.

Korea Północna wcześniej wezwała do odwołania manewrów określając je jako _ wstęp do wojny _ i ostrzegając, że mogą one zaszkodzić planowanemu spotkaniu rodzin rozdzielonych od czasów wojny koreańskich w latach 1950-53.

W ub. roku doszło do poważnego kryzysu wokół podobnych manewrów. Korea Północna zagroziła wówczas atakami z użyciem broni nuklearnej na Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Pjongjang wycofał niedawno zaproszenie dla specjalnego wysłannika USA Roberta Kinga, który miał rozmawiać na temat zwolnienia przetrzymywanego od listopada 2012 r. w Korei Północnej amerykańskiego misjonarza Kennetha Bae.

Analitycy wiążą tę decyzję z zapowiedzią manewrów, ale rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki oświadczyła, że te dwie sprawy nie mają ze sobą związku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt koreański, korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz