Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Azoty pod ścislejszą kontrolą państwa

0
Podziel się:

W sprawie Grupy Azoty będziemy używać takich instrumentów, które pozwolą
utrzymać kontrolę państwa nad spółką - powiedział w środę dziennikarzom premier Donald Tusk.

Grupa Azoty pod ścislejszą kontrolą państwa
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

_ Będziemy używali takich narzędzi i dostępnych dla państwa polskiego instrumentów, które pozwolą nam utrzymać kontrolę nad strategicznymi spółkami, to są także w tym przypadku Azoty, które korzystają z gazu _- podkreślił szef rządu. Dodał, że w tym zakresie rząd będzie bardzo konsekwentny.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił w połowie maja w Sejmie, że nowy statut Grupy Azoty znacząco utrudnia próbę przejęcia, ponieważ przewiduje, że dopóki SP ma co najmniej 1/5 udziałów, żaden inny akcjonariusz nie może mieć na WZA więcej głosów niż 1/5. _ A nie zakładamy sprzedaży kolejnych pakietów akcji _ - podkreślił.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. Zamiary koncernu Acron dotyczące zakupu udziałów Grupy Azoty przyspieszyły konsolidację spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała w połowie maja ub.r. do sprzedaży akcji Azotów. W wyniku tego wezwania chciała osiągnąć 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Zarząd Grupy Azoty ocenił to wezwanie negatywnie. Skarb Państwa wystąpił z pomysłem fuzji Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy. Jak określił to później wiceminister skarbu Rafał Baniak, wezwanie Acronu było _ katalizatorem _ dla takiej aktywności Skarbu Państwa w tym procesie.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Skarb Państwa ma w niej 33 proc. udziałów, kolejny z akcjonariuszy - powiązany z Acronem Norica Holding - powyżej 15 proc. Powyżej 5 proc. akcji mają jeszcze ING OFE, TFI PZU, Aviva i EBOiR. Prawie 19 proc. to akcjonariat rozproszony.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)