Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Wyszehradzka musi mieć wspólne stanowisko ws. budżetu UE

0
Podziel się:

Senat opowiedział się za wspieraniem przedsięwzięć infrastrukturalnych, poprawiających połączenia między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Grupa Wyszehradzka musi mieć wspólne stanowisko ws. budżetu UE
(Reporter Poland)

Senat w przyjętej uchwale za szczególnie ważne uznał wypracowanie wspólnego stanowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej w debacie na temat budżetu UE na lata 2014-20. Osią współpracy krajów grupy - według Senatu - powinno być też bezpieczeństwo energetyczne.

Uchwała ma związek z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (współpraca Polski, Słowacji, Czech, Węgier), co nastąpi 1 lipca tego roku.

Senatorowie za szczególnie ważne uznali kształtowanie wspólnego stanowiska krajów Grupy w debacie nad agendą europejską, a zwłaszcza w sprawach przyszłości polityki spójności i unijnych Wieloletnich Ram Finansowych.

W uchwale oceniono, że _ szczególnym wyzwaniem, które powinno spajać i na nowo definiować współpracę środkowoeuropejską, jest zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego, możliwego do osiągnięcia poprzez konsekwentne współdziałanie w formule: Grupa Wyszehradzka plus kraje trzecie _.

_ Zachęcamy rząd RP do podjęcia zdecydowanych działań dla uczynienia z Grupy Wyszehradzkiej obszaru bezpieczeństwa energetycznego _ - napisano w dokumencie.

W ocenie senatorów, istotnym aspektem współpracy wyszehradzkiej powinno pozostać zaangażowanie na rzecz dalszego zbliżania do UE państw Bałkanów Zachodnich oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

Senat opowiedział się też za wspieraniem przedsięwzięć infrastrukturalnych, mających na celu poprawę połączeń między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Senatorowie postulują też w uchwale, by rząd rozważył _ dalsze istotne zwiększenie finansowego wsparcia dla Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego _.

Senat zwrócił się do parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej _ o udzielenie swoim rządom wsparcia we wszelkich wysiłkach służących zwiększeniu aktywności i skuteczności działań objętych współpracą wyszehradzką _.

_ Apelujemy do polskich samorządów oraz organizacji pozarządowych, by w roku polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej zwiększyły intensywność działań na rzecz zbliżenia środowisk i instytucji krajów grupy _ - podkreślono w uchwale.

Senat pozytywnie ocenił także hierarchię celów i zadań sformułowanych przez rząd na polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Priorytety polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej przedstawił w środę senatorom wiceszef MSZ Janusz Cisek. Należą do nich: wypracowanie wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach ws. budżetu UE na lata 2014-2020, wspieranie rozwoju Partnerstwa Wschodniego i budowy korytarza gazowego Północ-Południe.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie przyjmą budżetu UE? Stawiają warunek Parlament Europejski nie zatwierdzi budżetu UE na lata 2014-20 jeśli nie będzie porozumienia ws. zasobów własnych.
Przełom w sprawie nowego budżetu UE Unijne kraje wciąż podzielone w sprawie budżetu po 2013 roku. Na temat wysokości wydatków we wspólnej kasie rozmawiali w Brukseli unijni ministrowie do spraw europejskich. 15 państw, w tym Polska, wystąpiło w obronie polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Wspólnoty.
Dostaniemy więcej? Nawet 80 mld euro z UE Unijny budżet po 2013 znowu w centrum uwagi. W Brukseli na temat jego kształtu rozmawiają ministrowie do spraw europejskich Wspólnoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)