Notowania

rynek pracy w polsce
16.10.2012 14:07

GUS opublikował najnowsze dane z rynku pracy

Zobacz, ile wynosi obecnie średnia pensja i co prognozują eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

*Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 3640,84 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Przed miesiącem było to 3686,45 złotego. Dane są również gorsze od wcześniejszych prognoz analityków. *

Aktualizacja, godz. 16.11

Według GUS średnia pensja wzrosła we wrześniu o 1,6 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Tymczasem analitycy zakładali wzrost na poziomie z ubiegłego miesiąca, czyli o 2,7 procent.

Główny Urząd Statystyczny podał również informacje dotyczące zmian w zatrudnieniu. Dane pokazują, że wyraźnie stanęło ono w miejscu i firmy wciąż nie chcą zatrudniać nowych pracowników. Te dane są zgodne z oczekiwaniami ekspertów.

Jak twierdzi dr Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek stagnacja w zatrudnieniu i wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń świadczą o osłabieniu gospodarczym. Rynek pracy w firmach trzyma się jednak nieźle. We wrześniu bieżącego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, w firmach ubyło 600 etatów. Widać determinację przedsiębiorstw do utrzymania zatrudnienia.

Trudno jednak oczekiwać, aby sama determinacja wystarczyła. Dlatego dobrze, że rząd wreszcie dostrzegł problem i zaproponował rozwiązania dotyczące 12- miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy, elastycznych form zatrudnienia, czy poprawy funkcjonowania urzędów pracy.

Teraz trzeba jak najszybciej przygotować odpowiednie regulacje prawne, które pomogą firmom przetrwać najtrudniejszy okres. Stagnacja w zatrudnieniu i wolniejszy wzrost wynagrodzeń będą miały bowiem negatywny wpływ na konsumpcję indywidualną, czyli główny czynnik wzrostu gospodarczego. Przedłużanie zatem oczekiwania na regulacje istotne dla utrzymania zatrudnienia może niestety skutkować wzrostem bezrobocia.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys uderza nas po kieszeniach. Pensje... GUS podał najnowsze dane na temat wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Nie zachwycają.
Czarne chmury nad Polską. Kryzys nadszedł Już niedługo złe dane na temat gospodarki mogą odbić się na polskich przedsiębiorcach.
Tagi: rynek pracy w polsce, gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz