Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dane gus
24.07.2012 15:39

GUS: w lipcu się poprawiły nastroje konsumentów

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje tendencje konsumpcji indywidualnej, w lipcu poprawił się o 1,5 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(vasiliki/iStockphoto)

*W lipcu br. nieco się poprawiły nastroje polskich konsumentów wobec poprzedniego miesiąca - poinformował dziś GUS w komunikacie. Dodał, że nadal jednak nastroje pozostają na znacznie niższym poziomie niż w lipcu ubiegłego roku. *

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje tendencje konsumpcji indywidualnej, w lipcu br. się poprawił o 1,5 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł minus 27 pkt. Eksperci GUS zaznaczyli, że to trzeci wzrost wskaźnika z rzędu.

_ - Poprawa bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej w lipcu 2012 r. spowodowana została pozytywnymi tendencjami ocen wszystkich badanych czynników. Najbardziej poprawiła się ocena zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w okresie ostatnich 12 miesięcy (o 2,2 pkt). Oczekiwania odnoszące się zarówno do sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, jak i do ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju na najbliższe 12 miesięcy, osiągnęły najwyższy, choć nadal wyraźnie ujemny, poziom w tym roku _ - napisano w komunikacie.

Wskaźnik BWUK jest niższy o 2,4 pkt niż w lipcu ubiegłego roku.

GUS poinformował też, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który opisuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje w konsumpcji indywidualnej, poprawił się w lipcu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,9 pkt i ukształtował na poziomie minus 34,4 pkt. Wartość tego wskaźnika była niższa niż przed rokiem o 7,5 pkt.

_ - Poprawa w stosunku do poprzedniego miesiąca wynikała ze wzrostu wartości wskaźników oczekiwanych zmian w najbliższych 12 miesiącach dotyczących: sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz poziomu bezrobocia. Pogorszyła się natomiast perspektywa oszczędzania pieniędzy - wskaźnik ten regularnie spada od maja br. _ - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Balcerowicz: nikt nie lubi przyznawać się do błędu Według raportu GUS-u nasza gospodarka zwalnia. Spada za to bezrobocie, choć w dalszym ciągu jest wyższe niż przed rokiem w tym sam czasie.
Opinie o UE i euro coraz gorsze Najnowszy sondaż amerykańskiego ośrodka badawczego nie pozostawia złudzeń.
W kraju coraz gorzej. Tak oceniają Polacy Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 5-12 lipca na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Tagi: dane gus, gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz