Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: W marcu pogorszyły się nastroje konsumenckie

0
Podziel się:

Na zmniejszenie poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim oceny dotyczące perspektyw na przyszłe oszczędzanie pieniędzy.

GUS: W marcu pogorszyły się nastroje konsumenckie
(Bartosz Krupa/East News)
bETOhIyJ

W marcu 2013 roku nastroje konsumenckie pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca zarówno w przypadku sytuacji przyszłej, jak i w nieco mniejszym stopniu w przypadku sytuacji bieżącej - wynika z badania GUS.

_ Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się nieznacznie w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 0,5 p. proc.) i ukształtował się na poziomie -29,4 _ - napisano w komunikacie.

_ Na obniżenie się wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły gorsze oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ekonomicznej kraju (w obu przypadkach spadek o 1,2 p. proc.). Nieznacznie poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,7 p. proc.) _ - dodano.

bETOhIyL

_ W porównaniu do marca 2012 roku obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 0,9 p. proc. wyższy _ - głosi komunikat GUS.

GUS podał także, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -38,7, co oznacza spadek o 1,2 p. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca.

_ Na zmniejszenie poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim oceny dotyczące perspektyw na przyszłe oszczędzanie pieniędzy (spadek o 3,8 p. proc.). Poprawie uległy przewidywania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 1,3 p. proc.) _ - napisano.

_ Wskaźnik WWUK jest o 2,8 p. proc niższy w porównaniu do marca ubiegłego roku _ - dodano.

bETOhIyR
Czytaj więcej w Money.pl
Jesteśmy bardziej ufni. GUS podał wyniki Urząd poinformował też, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 0,4 pkt proc. w ujęciu miesięcznym.
Ważne dane. Polacy poddają się kryzysowi? Wprawdzie roczna sprzedaż detaliczna wciąż jest na plusie, ale w ujęciu miesięcznym jest coraz gorzej.
Nie wiemy, co jemy. Co drugi nas oszukuje Kupując żywność sprzedawaną luzem w ponad połowie przypadków jesteśmy wprowadzani w błąd - wynika z raportu przygotowanego przez UOKiK.
bETOhIzm
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)