Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: W styczniu koniunktura w handlu oceniana gorzej

0
Podziel się:

Badania pokazują, że przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów.

GUS: W styczniu koniunktura w handlu oceniana gorzej
(Kadmy/Dreamstime)
bEKmINqZ

W styczniu tego roku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest gorzej niż przed miesiącem, a wskaźnik syntetyczny wyniósł minus 17 wobec minus 13 w grudniu 2012 r.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 10 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 27 proc. (w grudniu odpowiednio 12 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem _ - napisano. Badania pokazują, że przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów.

bEKmINrb

_ W związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców _ - napisano. Dodano, że _ przewidywany spadek zatrudnienia może utrzymać się na poziomie prognoz z grudnia _.

Z badania wynika, że jednostki sygnalizują podobny jak przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. _ Spośród badanych jednostek, w styczniu 4,8 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,3 proc. przed rokiem) _ - napisano.

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku, kosztami zatrudnienia, niedostatecznym popytem oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP W czwartym kwartale 2012 roku sytuacja przedsiębiorstw się pogorszyła, ale w tym roku przedsiębiorcy oczekują...
Nadchodzą ciężkie czasy dla tej branży Większość przedsiębiorców z branży budowlanej uważa, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie zmianom, 40 procent jest przekonanych, że pogorszy się.
W przemyśle coraz gorzej. Te dane to potwierdzają Pogorszyły się nastroje w firmach. Prognozy na najbliższe miesiące są...
bEKmINrC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)