Notowania

Gwałtowny zwrot w polityce. Polacy znów stawiają na Platformę

Według najnowszego sondażu, partia Donalda Tuska bije na głowę PiS. Zaskakujący wynik także na lewicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Jeszcze dwa tygodnie temu na PO chciało głosować tyle samo ankietowanych, co na PiS. Z najnowszego sondażu TNS Polska dla TVP Info wynika jednak, że od tamtego czasu sporo się zmieniło. PO ma już 10 punktów przewagi nad PiS. Trzecie miejsce na podium z wynikiem 16 proc. zajął SLD. Najgorszy wynik od kilku miesięcy uzyskał Ruch Palikota.

Z sondażu TNS Polska wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PO zagłosowałoby 37 proc. badanych, a na PiS 27 proc. Miejsce na podium zajął też SLD z wynikiem 16 proc. Na Ruch Palikota zagłosowałoby 7 proc., na PSL - 6 proc., a na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro - 3 proc.

Wynik jest o tyle zaskoczeniem, że Platforma Obywatelska od pół roku traciła w sondażach. Sześć miesięcy temu głosować chciało na nią 44 proc. respondentów, a na Prawo i Sprawiedliwość - 26 proc. Od listopada ubiegłego roku, gdy premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowane reformy, poparcie zaczęło spadać, a partia Jarosława Kaczyńskiego rosła w siłę.

Najnowszy sondaż TNS Polska jest pierwszym od kilku miesięcy, który daje partii Donalda Tuska tak dużą przewagę. Przed dwoma tygodniami na dwie główne partie chciało zagłosować po 34 proc. badanych. Poparcie dla PO wzrosło więc o 3 punkty proc., a dla formacji Jarosława Kaczyńskiego spadło o aż 7 punktów.

Specjalista od wizerunku politycznego dr Norbert Maliszewski przyczyny rosnącej przewagi Platformy widzi w gospodarskich wizytach Donalda Tuska. _ Krytycy je krytykują, ale Polacy kupują. Negatywne emocje związane z ustawą 67 zostały zastąpione tymi, które towarzyszą Euro 2012 – _ tłumaczył w programie Forum w TVP. _ - Z kolei PiS zaczął tracić z powodu wypowiedzi uderzających w tę imprezę. Bojkot Euro 2012 na Ukrainie mógł być odbierany jako bojkot całej imprezy - _dodał.

Maliszewski zwraca też uwagę na rosnące notowania partii Leszka Millera i spadające Ruchu Palikota. Jeszce w kwietniu na SLD chciało glosować tyle samo ankietowanych, co na Ruch Palikota - po 11 proc. Od tamtego czasu notowania SLD powoli rosną, a Ruchu Palikota spadają. Sondażowy wynik tej drugiej partii jest najgorszy od wyborów w październiku ubiegłego roku.

TNS Polska zrealizował badanie w dniach od 23 do 24 maja metodą telefoniczną na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski

Czytaj więcej w Money.pl
Kiepskie wyniki najnowszego sondażu Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich.
Tusk i jego ludzie uciekną przed Kaczyńskim. To pewne _ Prawdziwy premier _ dopiął swego, weźmie Warszawę - pisze Andrzej Zwoliński.
Ostre słowa premiera. Ujawnił, co jest źródłem siły PO - _ Polska jest już mistrzem Europy _ - ogłosił Donald Tusk.
Tagi: sondaż poparcia dla partii, rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz