Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gwarancje de minimis. BGK ogłasza sukces projektu

0
Podziel się:

W ciągu 18 miesięcy trwania programu skorzystało z niego 65 tysięcy przedsiębiorców.

Gwarancje de minimis. BGK ogłasza sukces projektu
(materiały prasowe BGK)
bESoLaJh

W ciągu 18 miesięcy z programu de minimis skorzystało 65 tysięcy firm sektora mikro-, małych i średnich, którym udzielono gwarancji na ponad 13 mld zł - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bank podkreśla, że program gwarancji, który ruszył w marcu 2013 roku, odniósł sukces - w ciągu 18 miesięcy jego trwania skorzystało z niego 65 tysięcy przedsiębiorców, a akcja kredytowa przekroczyła 22 miliardy złotych. Wartość gwarancji wyniosła ponad 13 mld zł.

BGK informuje też, że pozyskanie dodatkowych środków na rozwój firm dzięki gwarancjom zatrzymało redukcję zatrudnienia, a w niektórych przedsiębiorstwach doszło do jego zwiększenia. Szacuje, że we wszystkich firmach będących uczestnikami programu stworzono łącznie około 22,5 tys. miejsc pracy.

bESoLaJj

_ - Liczba beneficjentów programu rośnie systematycznie każdego miesiąca. Zakładamy, że do końca tego roku wsparcie dotrze do kolejnych 20 tys. firm. Pamiętając o tym, że zakończenie programu zaplanowano na 31 grudnia 2015 roku, już dzisiaj prowadzimy przygotowania do jego kontynuacji w nieco zmienionej formie _ - poinformował cytowany w komunikacie prezes zarządu BGK Dariusz Kacprzyk.

_ - Wielką zaletą programu jest to, że wygrani są wszyscy uczestnicy. Najwięksi beneficjenci to 65 tys. mikro-, małych i średnich firm, które bez tego wsparcia miałyby ograniczony lub wręcz zamknięty dostęp do finansowania. Zyskała gospodarka, bo trafiło do niej 20 mld zł finansowania, które podtrzymało wzrost, a potem stało się jego kołem zamachowym, także dla rynku pracy _ - powiedział Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu.

BGK informuje, że prawie 20 proc. uczestniczących w programie przedsiębiorstw to firmy, które bez tych gwarancji nie dostałyby kredytu. Nawet wśród respondentów przekonanych, że bez gwarancji kredyt by uzyskali, ponad 20 proc. wskazało, że byłby on jednak niższej wartości (średnio o 30 proc.).

Prawie połowa z firm, które pozyskały kredyt z gwarancją, to firmy młode lub dopiero rozpoczynające działalność. A takie w największym stopniu borykają się z problemami braku wymaganego zabezpieczenia i historii kredytowej.

bESoLaJp

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Powstał w roku 1924 z inicjatywy Władysława Grabskiego, ówczesnego premiera i ministra skarbu. Od początku istnienia BGK wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski.

Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl

bESoLaJK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)