Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hakerzy sparaliżowali handel emisjami

0
Podziel się:

Nieznani sprawcy wykradli i odsprzedali certyfikaty CO2 wartości kilku milionów euro.

Hakerzy sparaliżowali handel emisjami
(ssuni/iStockphoto)

Zakrojona na dużą skalę kradzież danych sparaliżowała urzędowe rejestry handlu emisjami w połowie państw europejskich. Według doniesień dziennika _ Financial Times Deutschland __ , _ w ubiegły czwartek hakerom udało się zdobyć dane dostępowe wielu przedsiębiorstw. Przestępcy wykradli a następnie odsprzedali dalej certyfikaty emisyjne CO2. Instytucje, które padły ofiarą hakerów, zmieniają w tej chwili swoje systemy zabezpieczeń.

Według informacji gazety, podszywając się pod niemieckie zrzeszenie Deutsche Emissionshandelsstelle (DEHSt) hakerzy wysłali do wielu europejskich oraz kilku japońskich i nowozelandzkich przedsiębiorstw wiadomość e-mail, w której informowali o zagrożeniu atakiem hakerskim i konieczności ponownej rejestracji.

Następnie sprawcy przenieśli certyfikaty emisyjne na konta w Danii i Wielkiej Brytanii. Tam certyfikaty zostały błyskawicznie odsprzedane. Nowi właściciele certyfikatów zakładali, że kupione przez nich prawa do emisji CO2 zostały nabyte legalnie.

Handel emisjami zanieczyszczeń wprowadzono w UE w styczniu 2005 roku. Celem systemu jest redukcja emisji szkodliwych dla klimatu gazów CO2. DEHSt jest niemiecką instytucją odpowiedzialną między innymi za wdrażanie postanowień protokołu z Kioto oraz zarządzanie kontami emisyjnymi.

_ - Atak przeprowadzono bardzo profesjonalnie _, mówi jeden z pracowników DEHSt. Sprawa zajmuje się Federalny Urząd Kryminalny.

Atak hakerski nie utrudnił handlu prawami emisyjnymi poprzez brokerów ani na giełdzie energetycznej EEX. Jednak przeprowadzenie niezbędnych wpisów do urzędowych banków danych nie jest obecnie możliwe. DEHSt zawiesiła w piątek działalność przynajmniej do końca tygodnia, poinformowała rzecznik instytucji.

We wtorek zamknięto także siostrzane instytucje w Belgii, Danii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, donosi _ Financial Times Deutschland __ . _Bieżące transakcje zostaną wpisane do rejestrów w późniejszym terminie.

Przeprowadzona kontrola transakcji wykazała w samych tylko Niemczech dziewięć przypadków oszustwa. Ofiarą padli także dostawcy energii i brokerzy. Wysokość szkód nie została jeszcze oszacowana, ale według informacji _ Financial Times Deutschland __ , _ jedno ze średniej wielkości przedsiębiorstw straciło prawa emisyjne o wartości 1,5 mln euro.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)