Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel w niedzielę
29.05.2013 16:42

Handel w niedzielę za zgodą pracowników?

Zgodnie z propozycją posłów, zakaz objąłby hipermarkety, ale nie dotyczyłby małych, prywatnych sklepów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)

OPZZ stoi na stanowisku, że praca w handlu w niedzielę powinna być dopuszczalna, ale za zgodą pracowników. Całkowity jednak zakaz prowadzenia handlu w ten dzień przez super czy hipermarkety to nieporozumienie - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska.

Z inicjatywą zmiany przepisów, która miałaby zakazać pracy w handlu w dużych sieciach nie tylko, jak obecnie, w święta ale także w niedziele, wystąpiła grupa posłów należących do katolickich zespołów sejmowych.

Wiesława Taranowska podkreśliła, że w niedziele pracują nie tylko sprzedawcy i nikt się temu nie dziwi.

- _ My jako OPZZ chcielibyśmy, żeby nasi pracownicy nie pracowali w niedzielę, żeby niedziela była dla rodziny, ale są zawody, które muszą być pracą w niedziele. Nie chodzi tylko o handel, a o lekarzy, pielęgniarki, maszynistów, konduktorzy, maszyniści w komunikacji miejskiej _ - twierdzi Taranowska.

Zgodnie z propozycją posłów, zakaz objąłby hipermarkety, ale nie dotyczyłby małych, prywatnych sklepów. Według Wiesławy Taranowskiej takie rozwiązanie bardzo zaszkodziłoby pracownikom. Część zatrudnionych w hipermarketach straciłaby pracę, a stojący przy straganach i pracujący w małych sklepikach zarobiliby mniej - zaznaczyła wiceszefowa OPZZ. Dodała, że sklepy wielkopowierzchniowe oferują rodzinom nie tylko zrobienie zakupów.

- _ Tam przecież są różne inne usługi - pralnie, okuliści, rozrywka, kina. Przecież całe rodziny chodzą, żeby po prostu wypocząć i kupić - nie biegiem i z przymusem czasu, ale żeby się zastanowić, przymierzyć. Myślę, że to jest bardzo ważną sprawą, żeby zapytać społeczeństwo, czy chce zamkniętych sklepów w niedzielę _ - uważa wiceszefowa OPZZ

Wiesława Taranowska podkreśliła, że dla wielu osób praca w niedzielę jest korzystna, gdyż w Polsce obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny, w którym to można załatwić na przykład sprawy urzędowe. OPZZ proponuje również, by za pracę w niedzielę płacono podwójnie - wyjaśnia Paweł Śmigielski - radca prawny OPZZ.

- _ Pracownicy na piśmie wyrażaliby zgodę na to, aby wykonywać pracę w niedzielę. Ponadto uważam, że jeżeli w niedzielę pracodawcy uzyskuję wysokie zyski, bo jednak społeczeństwo dokonuje zakupów w niedzielę, to można zrobić tak, żeby pracodawcy dzielili się tym zyskiem z pracownikiem. Nasza propozycja zmierza do tego, żeby praca w niedzielę była podwójnie płatna i żeby pracownik miał podwójną stawkę za te godziny pracy _ - proponuje Paweł Śmigielski.

Paweł Śmigielski dodał, że tam, gdzie są związki zawodowe tego typu kwestie można byłoby regulować poprzez układy zbiorowe pracy. Oznaczałoby to również wspomaganie dialogu społecznego - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka sieć przeniesie do Polski księgowość Netto wraz z inną siecią sklepów Fotex jest własnością duńskiego koncernu Maersk będącego też jednym z największych światowych armatorów żeglugowych.
Mer Toronto palił i handlował narkotykami Sytuacja Roba Forda jest ostatnio jednym z głównych tematów w kanadyjskich mediach.
Uwaga! Jutro sklepy będą pozamykane Otwarte będą tylko niektóre osiedlowe sklepiki ale tylko wówczas, gdy za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.
Tagi: handel w niedzielę, praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz