Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hausner: RPP zrobiła to, co należało

0
Podziel się

Były minister finansów dodaje, że Rada nie ogłasza jednak końca podwyżek stóp procentowych, bo może się okazać, że będą one jeszcze konieczne.

Hausner: RPP zrobiła to, co należało
(kprm.gov.pl)
bEiRKJGt

RPP zrobiła to, co należało i powinno to odnieść skutek. Inflacja powinna przestać rosnąć i po mniej więcej roku powrócić do poziomu bliskiego założonemu celowi 2,5 proc. - uważa Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Dodaje, że Rada nie ogłasza jednak końca podwyżek stóp procentowych, bo może się okazać, że trzeba będą one jeszcze konieczne.

_ Jeżeli wytwórcy uznają, że wzrosty cen surowców nie są okazjonalne, lecz stanowią trwałą tendencję, to rzeczywiście mogą podnosić ceny. Czym innym jest jednak podejrzenie, że takie zjawisko może nastąpić, a czym innym doświadczenie tego. Nie odtrąbiamy zatem końca podwyżek, bo może się okazać, że trzeba będzie dalej robić to, co do nas należy _ - powiedział Hausner w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _.

bEiRKJGv

Członek RPP w odpowiedzi na pytanie, czy drożyzna przestanie nas straszyć odpowiedział:

_ Pewności nie ma. Jestem za to przekonany, że zrobiliśmy to, co należało, i powinno to odnieść skutek. Przyjmuję też, że szybkość reakcji - niektórzy mówią, że to była seria z karabinu - była odpowiednia do skali problemu. Inflacja powinna przestać rosnąć i po mniej więcej roku powrócić do poziomu bliskiego założonemu celowi, czyli 2,5 proc. Oczywiście Rada nie ma szans, by wpłynąć na to, co dzieje się ze światowymi cenami ropy czy żywności _

Zdaniem Hausnera ostatnie decyzje RPP nie powinny w istotny sposób osłabić wzrostu gospodarczego.

_ Chciałbym zwrócić uwagę, że były takie momenty, kiedy inflacja była wyższa od stóp procentowych. Czyli realne stopy były ujemne. Trudno uznać, że w sytuacji, kiedy inflacja wynosi tyle ile podstawowa stopa NBP, polityka pieniężna jest restrykcyjna. Nie sądzę więc, by nasze ostatnie decyzje w istotny sposób mogły osłabić wzrost PKB _ - powiedział.

bEiRKJGB

_ Uznaliśmy, że trzeba przyspieszyć podwyżki, skoncentrować je w czasie. Wzrost gospodarczy będzie słabł, choć nie z powodu zbyt wysokich stóp procentowych. I gdyby stopy podnosić stopniowo, powoli, to część cyklu zacieśniania przypadłaby na okres, kiedy tempo wzrostu będzie już poniżej 4 proc. PKB A to już byłby niezdrowy koktail _ - dodał.

Hausner uważa, że wzrost PKB będzie się zbliżać do 3 proc., a polityka pieniężna zrobiła już to, co mogła zrobić.

_ Moim zdaniem polityka pieniężna zrobiła już to, co mogła zrobić bez uderzania we wzrost gospodarczy. Teraz trzeba budować równowagę fiskalną, ale mając na względzie jakąś koncepcję wzrostu gospodarczego _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t110632.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/inflacja;przekona;rpp;do;podwyzek;stop,121,0,854137.html) Inflacja przekona RPP do podwyżek stóp? Zacieśnianie polityki pieniężnej powinno być kontynuowane - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podwyzka;stop;belka;bez;paniki,206,0,852686.html) Podwyżka stóp? Belka: Bez paniki Prezes Narodowego Banku Polskiego nie jest zwolennikiem podnoszenia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rpp;zaczeka;z;dalszymi;podwyzkami;stop,110,0,847470.html) RPP zaczeka z dalszymi podwyżkami stóp RPP ich nie wyklucza, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu, by się pogorszyły.
bEiRKJGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)