Notowania

twinings
05.09.2010 12:04

Herbaciany potentat blisko przenosin do Polski

Część produkcji brytyjskiej firmy Twinings ma trafić do Swarzędza - pisze Sunday Mirror.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gryffindor/Public Domain)

Brytyjski Twinings przygotowuje szkolenia pracowników z Polski na terenie zamykanych zakładów w North Shields i jest coraz bliższy przeniesienia części produkcji do Swarzędza - twierdzi tygodnik _ Sunday Mirror _.

Twinings zamknie fabrykę paczkowania herbaty w North Shields (północno-wschodnia Anglia, rejon Newcastle) likwidując 263 miejsca pracy. Nowo wybudowane zakłady w Polsce na terenie specjalnej strefy ekonomicznej skorzystają z ulg dla przedsiębiorców i będą obsługiwać rynek europejski.

Gazeta twierdzi, że na personel North Shields spadnie trud przeszkolenia polskich pracowników, co budzi jego opory: - _ Pracownicy pogodzili się z tym, że ich miejsca pracy zostaną przeniesione za granicę, ale sprowadzanie do zamykanych zakładów pracowników z Polski, by ich szkolili, odbierają tak, jakby ktoś sobie wycierał nimi nos _ - cytuje _ Sunday Mirror _ działaczkę związku zawodowego Usdaw Jayne Shotton.

Założyciel firmy Twinings of London Thomas Twining otworzył w Londynie w 1706 r. pierwszą herbaciarnię, która funkcjonuje do dziś. Upowszechnił też zwyczaj picia herbaty w wytwornym stylu. Od 1964 r. właścicielem marki towarowej jest firma Associated British Foods. W Wielkiej Brytanii Twinings zatrudnia około 800 pracowników.

Zobacz program o Twinings Tea House w Londynie:

*Wcześniej znany brytyjski producent słodyczy Cadbury *stworzył w Polsce bazę produkcyjną budując zakłady produkcji gumy do żucia w Skarbimierzu. Nowy właściciel Cadbury'ego - Kraft - odsprzedał w lipcu wchodzące w skład grupy zakłady Wedla japońskiej grupie Lotte.
Po zamknięciu zakładów w North Shields, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach, pakowanie herbaty na rynek brytyjski przejmą zakłady w Andoverze (Hampshire), gdzie firma chce uruchomić bardziej wydajny sprzęt.

Może to oznaczać utratę około 129 miejsc pracy. Twinings ma także w planach rozbudowę istniejących zakładów w Chinach, nastawionych na rynek azjatycki.

W listopadzie 2009 roku, gdy po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o planach zamknięcia zakładów w North Shields, jeden z dyrektorów Twiningsa Marcus Cotter-Stone mówił, że jest to _ bardzo trudny, ale konieczny krok _.

Dwie trzecie herbaty importowanej do Wielkiej Brytanii po przepakowaniu jest eksportowanych do innych krajów, co naraża firmę na dodatkowe koszty i nie jest uważane za efektywne. Spożycie angielskiej herbaty upowszechnia się w nowych państwach UE, gdzie sprzedaż rośnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t26363.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/mala;czarna;bedzie;drozsza;herbata;tez,254,0,580606.html) "Mała czarna" będzie droższa, herbata też Ceny kawy i herbaty na półkach i w kawiarniach pójdą w górę o 10 do 15 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t12383.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/trunki/artykul/najdrozsza;herbata;na;swiecie,241,0,237809.html) Najdroższa herbata na świecie? Kosztuje 14 000 dolarów i wystarczy na zaparzenie jednej szklanki herbaty. Jak smakuje?
Tagi: twinings, polska, inwestycje, fabryka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz