Notowania

kryzys w hiszpanii
28.12.2012 19:41

Hiszpania może potrzebować pomocy

Mariano Rajoy nie ukrywa, że Hiszpanię czeka kolejny bardzo trudny rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował, że _ na dziś _ nie przewiduje zwrócenia się o pomoc finansową do Europejskiego Banku Centralnego w związku z kryzysem, jaki przeżywa kraj, ale nie wykluczył, że może to uczynić w przyszłości.

_ - Jeśli Hiszpania i jej rząd uznają to za potrzebne, nie wykluczam, że w przyszłości to zrobimy _ - powiedział szef konserwatywnego rządu hiszpańskiego na konferencji prasowej w Madrycie, zwołanej po ostatnim tegorocznym posiedzeniu gabinetu.

Rajoy nie ukrywał, że Hiszpanię czeka kolejny _ bardzo trudny rok _. Wierzy on jednak, że _ ostatnia część 2013 roku przyniesie pozytywne wiadomości, które staną się jeszcze lepsze w 2014 r. _.

Powracając do sprawy zwrócenia się Hiszpanii o nową pomoc europejską, Rajoy powiedział: _ Nie myśleliśmy o zwróceniu się do Europejskiego Banku Centralnego, aby interweniował na rynku wtórnym, kupując obligacje hiszpańskie _. Jest to jednak instrument, który wydaje się na pożyteczny, i Hiszpania nie wyklucza, że uczyni to _ w przyszłości _ - zadeklarował Rajoy.

Dokonując podsumowania pierwszego roku działalności swego rządu, premier bronił skuteczności zastosowanych _ środków nadzwyczajnych _ w gospodarce, które nazwał _ najambitniejszą i najbardziej intensywną _ reformą. Zapewnił, że stworzyła _ filary ekonomicznego odrodzenia _.

_ Zdajemy sobie sprawę, że zażądaliśmy od Hiszpanów wielkiego wysiłku, ale było to nieodzowne _, aby z powrotem mogły zacząć płynąć kredyty do rodzin oraz małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki którym wyjdziemy z kryzysu" - powiedział Rajoy.

Zapytany przez dziennikarzy, czy w przyszłym roku nadal będzie rosła w Hiszpanii liczba bezrobotnych, która doszła już do 5,7 mln i stanowi ponad 25 procent obywateli w wieku aktywności zawodowej, szef rządu nie złożył żadnych zapewnień. Powiedział jedynie: _ Postaramy się, aby tak nie było _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraj w kryzysie nie dostanie pomocy? Powody Niewykluczony jest skup obligacji Madrytu, ale nie nastąpi on od razu.
Hiszpanie ujawnili, ile potrzebują na ratowanie banków Gigantyczna suma ma trafić do czterech znacjonalizowanych instytucji i _ złego banku _, skupującego śmieciowe obligacje.
Zadlużony kraj jest już na dobrej drodze Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił w Berlinie, że borykająca się z kryzysem zadłużenia Hiszpania nie potrzebuje programu pomocy od strefy euro.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, premier, pomoc, unia, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz