Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania nie potrzebuje pomocy finansowej

0
Podziel się:

Madryt podjął prawidłowe działania, by umocnić zaufanie rynków - mówi szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.

Hiszpania nie potrzebuje pomocy finansowej
(ec.europa.eu)

_ - Nie otrzymaliśmy żadnej prośby o pomoc finansową ze strony hiszpańskiego rządu. Nie uważam, aby rząd Hiszpanii potrzebował jakiegokolwiek typu pomocy finansowej - _oświadczył Strauss-Kahn w wywiadzie, który ukazał się w hiszpańskim dzienniku _ El Pais _, amerykańskim _ Washington Post _ i włoskiej gazecie _ La Repubblica _.

_ - Uważam, że polityka prowadzona przez hiszpański rząd w dziedzinie finansów, jak i reformy systemu emerytalnego, rynku pracy i systemu bankowego, są odpowiednie - _dodał szef MFW.

*Największym zmartwieniem *dla hiszpańskiej gospodarki jest wysoka stopa bezrobocia, która pod koniec 2010 roku wyniosła 20,33 proc. - najwięcej wśród krajów OECD.
Strauss-Kahn zauważa, że w ostatnich miesiącach Hiszpania była umieszczana w tym samym worku co takie kraje, jak Grecja, podczas gdy - jak mówi szef MFW - sytuacja tam nie jest dokładnie taka sama. _ - Rynki reagowały, ponieważ robiły to co musiały robić. Krajowi i rządowi jest trudno wprowadzać odpowiednie środki, ale są one w trakcie realizacji - _ przekonywał.

Hiszpania, która próbuje wydostać się z kryzysu, w który popadła w 2008 roku, nadal budzi niepokój rynków finansowych co do możliwości ograniczenia swojego długu publicznego i ożywienia gospodarki.

PKB Hiszpanii, dotkniętej przez międzynarodowy kryzys finansowy i pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, zmniejszył się o 3,7 proc. w roku 2009. W 2010 roku PKB niemal nie zmienił się odnotowując minimalny wzrost o 0,1 proc. Na rok 2011 rząd przewiduje wzrost o 1,3 proc. Jak podkreśla AFP jest to optymistyczne założenia, ponieważ MFW przewiduje, że będzie to 0,6 proc., a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - 0,9 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/hiszpanii;rekordowe;4;3;mln;bezrobotnych,110,0,805998.html) Hiszpanii: Rekordowe 4,3 mln bezrobotnych Liczba osób poszukujących pracy w Hiszpanii jest najwyższa od 15 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t90570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;konczy;podjal;juz;decyzje,43,0,805163.html) Zapatero kończy. Podjął już decyzję Premier Hiszpanii nie będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych w 2012 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/440;mld;euro;na;ratowanie;krajow;eurolandu,1,0,792833.html) 440 mld euro na ratowanie krajów eurolandu Grecja dostała mniejsze oprocentowanie pożyczki. Irlandczycy nie, bo nie chcieli podwyższyć podatku CIT.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)