Notowania

hiszpania
16.06.2010 17:13

Hiszpania zdecydowała się na kontrowersyjne reformy

Przeciwko zmianom na rynku pracy protestują związki zawodowe, wzywając do strajku generalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Hiszpański rząd przyjął dekret zawierający sporne reformy rynku pracy, które mają ożywić gospodarkę - poinformowała wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega. Przeciwko zmianom protestują związki zawodowe, wzywając do strajku generalnego. *

Na zdjęciu premier Hiszpanii Jose Zapatero.

Dekret ma zacząć działać już w czwartek, ale aby mógł dalej obowiązywać, musi być ratyfikowany przez parlament w głosowaniu 22 czerwca. Mniejszościowy rząd socjalistyczny musi przekonać do tego partie opozycyjne. Zdaniem analityków opozycja zaaprobuje dekret mimo niedawno wyrażanego sceptycyzmu.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii, przekraczająca 20 procent, jest najwyższa w krajach OECD.
Reforma wprowadzana na mocy dekretu ma _ poprawić stabilność zatrudnienia i zredukować jego niepewność _ - wyjaśniła de la Vega.

Celem reformy jest uelastycznienie hiszpańskiego rynku pracy, na którym problemem są m.in. duże koszty zwalniania pracowników. Zwalniany otrzymuje odprawę w wysokości 45 dniówek za każdy rok, który przepracował w firmie, a równocześnie zaczyna otrzymywać zasiłek z budżetu państwa.

źródło: Eurostat

Na zmiany nie godzą się największe hiszpańskie centrale związkowe - CC.OO. i UGT, które wezwały we wtorek do strajku generalnego 29 września w proteście przeciwko reformie rynku pracy. Od czasu wprowadzenia w Hiszpanii demokracji było w tym kraju tylko 6 strajków generalnych.

Zdaniem związkowców reforma faworyzuje pracodawców.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Hiszpańskie związki wzywają do strajku powszechnego ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/hiszpanskie;zwiazki;wzywaja;do;strajku;powszechnego,114,0,632946.html )
* [ W Hiszpanii pat w negocjacjach na temat reformy ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/w;hiszpanii;pat;w;negocjacjach;na;temat;reformy,43,0,630827.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz