Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie: Bezrobocie głównym problemem

0
Podziel się:

Rosnące bezrobocie jest głównym nieszczęściem dla około 83 proc. Hiszpanów. Na drugim miejscu Hiszpanie wskazują stan gospodarki, zaś na trzecim - klasę polityczną

Hiszpanie: Bezrobocie głównym problemem
(RichieC/CC/Flickr)

Rosnące bezrobocie jest głównym nieszczęściem dla około 83 proc. Hiszpanów. Na drugim miejscu Hiszpanie wskazują stan gospodarki, zaś na trzecim - klasę polityczną jako źródło problemów kraju - wynika z ostatniego sondażu Ośrodka Badań Socjologicznych (CIS).

Sytuację gospodarczą 78 proc. ankietowanych ocenia jako _ złą _ lub _ bardzo złą _. Sondaż wykazał także, że w społeczeństwie wzrasta zaniepokojenie zjawiskiem imigracji zarobkowej. Odczuwa je 12 proc. badanych. Brak poczucia bezpieczeństwa to kolejny problem, na który wskazało 8 proc.

Minister pracy Valeriano Gomez określił wzrost bezrobocia w Hiszpanii w pierwszym kwartale bieżącego roku o ponad 213 tys. osób jako _ poważny _ i _ bardzo negatywny _. Według danych ogłoszonych w piątek, bez pracy jest obecnie ponad 4,9 miliona osób.

Wicepremier Alfredo Perez Rubalcaba także ocenił ostatnie dane z rynku zatrudnienia jako _ złe _. - _ Tworzymy mało miejsc pracy, a te, które tworzymy, szybko ulegają zniszczeniu _ - stwierdził.

1 mln osób już od dwóch lat nie może znaleźć pracy. Do tego należy dodać 1,2 mln osób, które nie znalazły pracy w roku poprzednim. Być młodym w Hiszpanii stało się synonimem bycia bezrobotnym. Około 65 proc. młodych ludzi w wieku od 16 do 19 lat, poszukujących pracy, nie znajduje jej. Tak samo jak 41 proc. osób w wieku 20 - 24 lat. Szczególnie trudna jest sytuacja około 1 miliona 400 tysięcy rodzin, w których nie pracuje ani jedna osoba.

Rząd ustanowił zapomogi w wysokości 350 euro miesięcznie dla bezrobotnych, którzy utracili prawo do zasiłku. Warunkiem korzystania z tej pomocy jest dokształcanie się na kursach zawodowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/maja;najwieksze;bezrobocie;w;europie,49,0,820529.html) Mają największe bezrobocie w Europie Mimo zapowiadanych dalszych cięć przez duże firmy, hiszpański rząd liczy na spadek bezrobocia i wzrost PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chinski;zastrzyk;dla;hiszpanskich;bankow,130,0,812930.html) Chiński zastrzyk dla hiszpańskich banków? China Investment Corporation zainwestuje sześć miliardów euro w hiszpański sektor bankowy. 3,3 mld euro będzie pochodziło od chińskich inwestorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t77347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hiszpania;nie;potrzebuje;pomocy;finansowej,144,0,807056.html) Hiszpania nie potrzebuje pomocy finansowej Madryt podjął prawidłowe działania, by umocnić zaufanie rynków - mówi szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)