Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpanie i Grecy chcą kupić majątek Stoczni Gdynia

0
Podziel się

Przetargi mają ruszyć pod koniec lipca.

Hiszpanie i Grecy chcą kupić majątek Stoczni Gdynia
(broxtronix/CC/Flickr)
bDJzYstN

Przetargi na ruchome części majątku stoczni mają ruszyć pod koniec lipca.

Krajowi inwestorzy wykazują duże zainteresowanie kupnem wystawionych w przetargach części majątku stoczni Gdynia, które w ubiegłym roku nie znalazły nabywców - powiedział PAP zarządca kompensacji Roman Nojszewski. Dodał, że o aktywa gdyńskiego zakładu pytają również inwestorzy zagraniczni, w tym m.in. z Grecji i Hiszpanii._ _

_ - Dzisiaj jest o wiele większe zainteresowanie częściami majątku stoczni Gdynia, niż w ubiegłym roku. Jednak kluczowym momentem będzie 6 września, kiedy inwestorzy będą wpłacać wadia i składać oświadczenia rejestracyjne _ - podkreślił Nojszewski. Zapowiedział, że pod koniec lipca ukażą się ogłoszenia w sprawie przetargów na ruchome części majątku tego zakładu.

bDJzYstP

6 listopada 2008 roku Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.
Pod koniec maja ogłoszone zostały przetargi na nieruchomości stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Mają się one odbyć 15 września; będą dotyczyły sprzedaży: dużego doku, budynku administracyjnego z zapleczem magazynowym, drogi asfaltowej dla ciężkiego transportu, bocznicy kolejowej, terenów po byłej elektrociepłowni oraz ośrodka wypoczynkowego Wieżyca. Cena sprzedaży poszczególnych nieruchomości wynosi odpowiednio około: 96 mln zł, 26 mln zł, 1,6 mln zł, 1,3 mln zł, 6,3 mln zł oraz 8,3 mln zł.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami KE. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

bDJzYsuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)