Notowania

holandia
13.12.2009 17:52

Holandia wprowadza superszybkie pociągi

W niewiele ponad trzy godziny z Amsterdamu do Paryża? Od dzisiaj jest to możliwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mattbuck4950/CC/Flickr)

Pierwszy superszybki pociąg pasażerski Thalys przemierzył przed południem trasę Amsterdam-Paryż w 3 godziny i 13 minut, czyli 51 minut krócej niż dotąd.

Holandia dołączyła tym samym do sieci superszybkich kolei. To dobra wiadomość dla podróżnych, gospodarki i środowiska - powiedział holenderski minister transportu Camiel Eurlings. Dodał, że w porównaniu z podróżą samolotem na tej trasie, podróż pociągiem jest znacznie bardziej ekologiczna.

Przez pierwsze miesiące na trasie Amsterdam-Rotterdam pociągi będą jeździły 160 kilometrów na godzinę. Z Rotterdamu przez Anwerpię i Brukselę do Paryża osiągają już prędkość 300 kilometrów na godzinę.

Szybkie pociągi na trasie Amsterdam-Paryż kursują siedem razy dziennie. Promocyjny bilet dla jednej osoby w jedną stronę w pierwszej klasie kosztuje 79 euro, w drugiej - 35.

Czytaj w Money.pl
*Mniej latamy. Przez kryzys * Liczba pasażerów na polskich lotniskach spadła o 12,3 proc. w I połowie 2009 roku.
*W 170 pociągach będzie gotówka za opóźnienie * Nie wszyscy Polscy pasażerowie skorzystają z prawa do odszkodowania za to, że pociąg nie przyjechał na czas.
*Będą odszkodowaniami dla pasażerów lotniczych bankrutów? * Eurodeputowani domagają się od Komisji Europejskiej takiej nowelizacji przepisów, by pasażerowie nie byli zostawiani na lotnisku bez pomocy.
*Od grudnia zmiany w PKP Przewozy Regionalne * Nowa taryfa opłaci się głównie pasażerom dojeżdżającym pociągiem do pracy albo szkoły.
Tagi: holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz