Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hollande w RŚA: Musimy przywrócić spokój i odbudować państwo

0
Podziel się:

Konflikt między chrześcijanami a muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej przerodził się w pogromy religijne.

Hollande w RŚA: Musimy przywrócić spokój i odbudować państwo
(Garci80/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bFdJbdWt

Prezydent Francji Francois Hollande, który złożył wizytę w Republice Środkowoafrykańskiej, spotkał się z prezydent Catherine Sambą Panzą i dowództwem armii. Powiedział, że misja wojskowa Francji ma tam przywrócić spokój, ale też pomóc odbudować państwo.

Hollande spotkał się w stolicy RŚA, Bangi, z żołnierzami z francuskiej misji, która od grudnia stara się pomóc siłom afrykańskim opanować sytuację w ogarniętym konfliktem kraju, i podziękował im za udział w operacji, która pozwoliła _ uratować tysiące istnień _.

_ Należy zapobiec wszelkim próbom podziału kraju na Wschód i Afrykę Środkową _ - powiedział do liczącego 2 tys. żołnierzy francuskiego kontyngentu uczestniczącego w operacji _ Sangaris _.

bFdJbdWv

_ Misja wojskowa w RŚA ma przywrócić porządek publiczny _ i doprowadzić do wyborów, które powinny się odbyć najpóźniej za rok - powiedział prezydent. Dodał jednak, że zagwarantowanie spokoju nie wystarczy, a w kraju, w którym od kilku miesięcy urzędnicy i żołnierze nie otrzymują wynagrodzeń, _ trzeba też pomóc w odbudowywaniu instytucji państwa _.

Hollande spotkał się z panią prezydent i wraz z nią rozmawiał z chrześcijańskimi i muzułmańskimi duchownymi, w ramach okrągłego stołu, który ma doprowadzić do porozumienia między skonfliktowanymi grupami religijnymi w RŚA.

W towarzystwie ministra obrony Francji Jean-Yves'a Le Driana prezydent konferował też z dowództwem środkowoafrykańskich sił zbrojnych.

Od początku operacji _ Sangaris _ francuska misja straciła trzech ludzi, a siły afrykańskie (MISCA) 19 żołnierzy.

bFdJbdWB

Francuską operację wsparła Polska, udostępniając do 50 żołnierzy i samolot transportowy Hercules C-130. Polski kontyngent operuje z bazy lotniczej francuskich sił powietrznych w Orleanie, 105 km na południowy zachód od Paryża.

Konflikt między chrześcijanami a muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej przerodził się w pogromy religijne.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdJbdWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)