Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hollande wygrał wybory prezydenckie we Francji

0
Podziel się:

Socjalista uzyskał 52 proc. głosów - tak wynika z pierwszych sondaży exit poll.

Hollande wygrał wybory prezydenckie we Francji
(EastNews/Stephane Lemouton/ABACAPRESS.COM)

Wybory prezydenckie we Francji wygrał Francois Hollande z Partii Socjalistycznej - wynika ze wstępnych wyników. Pokonał tym samym obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z centroprawicowej Unii na Rzecz ruchu Ludowego.

aktualizacja 20.18

Według sondażowych wyników Hollande otrzymał od 51,8 do 52 procent, a jego ryrwal Nicolas Sarkozy od 48 do 48,2 procent. Hollande prowadził w sondażach w całej kampanii i wygrał 22 kwietnia pierwszą rundę otrzymując 28,6 procent głosów. Sarkozy zdobył wówczas 27,2 procent.

Francois Hollande będzie pierwszym socjalistycznym prezydentem Francji od 1995 roku, czyli od czasów Francoisa Mitteranda i drugim od 1958 roku. W swojej dotychczasowej karierze politycznej nie piastował wysokich urzędów państwowych. W latach 1997-2008 był sekretarzem generalnym Partii Socjalistycznej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m214158.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francois;hollande;-;zobacz;co;to;za;czlowiek,134,0,1080198.html) *Francois Hollande - zobacz, co to za człowiek * Francois Hollande obiecuje przeprowadzenie reform podatkowych i przywrócenie sprawiedliwości społecznej w kraju. W latach 1988-1993 i 1997-1999 oraz od 2002 do 2008 roku sprawował mandat posła do Zgromadzenia Narodowego. W 1999 przez kilka miesięcy był deputowanym do Parlamentu Europejskiego, członkiem frakcji Partii Europejskich Socjalistów. Od 2008 przewodniczy radzie generalnej departamentu Correze.

Jeszcze w kampanii wyborczej Hollande zapowiedział, że w pierwszej podróży zagranicznej spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie będzie ważne między innymi z punktu widzenia konynuacji wspólnej francusko-niemieckiej polityki w sprawie kryzysu. Kontynuacja wspólnej polityki europejskiej będzie szczególnie ważne w kontekście wyników wyborów w Grecji, które wskazują na zagrożenie dla realizacji planu naprawy greckich finansów publicznych.

Czytaj więcej o wyborach we Francji
Sarkozy przegra wybory? Oto dowody W drugiej i definitywnej rundzie, jak wynikałoby z sondażu, kandydat konserwatywny zdobędzie 46 proc., wobec 54 proc. uzyskanych przez socjalistę.
Wskazali, kto powinien rządzić Francją Socjalista jest zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.
Faworyci już głosowali. Niedługo wszystko będzie jasne Hollande długo rozmawiał z sympatykami, a Sarkozy przechadzał się z Carlą Bruni-Sarkozy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)