Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hortex wyemituje obligacje w łącznej kwocie 420 mln zł

0
Podziel się:

NWZA Hortex Holding SA zdecydowało we wtorek o emisji obligacji imiennych, które mogą być emitowane w jednej lub kilku seriach z terminem wykupu do 10 lat do łącznej kwoty 420 mln zł

- poinformowała spółka w komunikacie.

„Intencją zarządu jest skierowanie tej emisji do banków - głównych akcjonariuszy' - napisano w komunikacie.

Głównymi akcjonariuszami Horteksu są BGŻ, Bank Handlowy, EBOiR oraz Bank of America.

Celem NWZA Horteksu było ostateczne rozwiązanie kwestii restrukturyzacji finansowania działalności spółki.

'Zakończenie restrukturyzacji jest niezbędne by w pełni wykorzystywać możliwości generowania pozytywnych wyników finansowych, które zostały stworzone w wyniku restrukturyzacji operacyjnej i organizacyjnej' - napisano w komunikacie.

Zaakceptowany przez akcjonariuszy wariant restrukturyzacji jest podobny do planu emisji obligacji, który miał być trzecim etapem działań przewidzianych pakietem umów z bankami a zawartych latem 2000 roku.

W myśl tych umów podpisanych z bankami-głównymi akcjonariuszami oraz innymi bankami zewnętrznymi, stosowane wówczas głównie kredyty krótkoterminowe miały zostać zastąpione pakietem krótko-, średnio- i długoterminowych instrumentów finansowania.

Zgodnie z umowami został wówczas udzielony roczny kredyt konsorcjalny oraz zostały wyemitowane bony handlowe (instrument średnioterminowy). Natomiast zamknięciem restrukturyzacji finansowej miała być emisja 3-, 4- i 5-letnich obligacji Horteksu (instrument długoterminowy) jeszcze w tym samym 2000 r.

Obligacje te miały zostać objęte przez cztery banki: BGŻ, Bank Handlowy, EBOiR oraz Bank of America lub podmioty z nimi powiązane.

Pomimo tego, że ze strony spółki przygotowania do emisji zostały zakończone zgodnie z planem, tj. przed końcem 2000 roku, emisja nie doszła do skutku z powodu braku porozumienia co do jej ostatecznych warunków pomiędzy akcjonariuszami większościowymi.

Hortex został poddany w ostatnich latach gruntownej restrukturyzacji.

W jej wyniku o dwie trzecie zmniejszono zatrudnienie i o ponad 100 mln zł w skali rocznej ograniczono koszty operacyjne. Trzy podstawowe działy, tj. soki, mrożonki i koncentraty, stały się dochodowe. Produkcja, rozproszona wcześniej w ośmiu zakładach, została skoncentrowana w czterech: w Rykach, Skierniewicach, Górze Kalwarii i Przysusze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)