Historia Huty Buczek sięga 1881 r., gdy niemieccy przemysłowcy w Sosnowcu stawiali pierwsze walcownie, stalownie i młotownie.

"Pod koniec XIX stulecia w hucie uruchomiono dwa ogromne piece martenowskie oraz wytwórnię rur spawanych. Tuż przed I Wojną Światową w hucie pracowało już ok. 2 tys. robotników, a jej wyroby zyskiwały uznanie na światowych wystawach w Nowym Jorku, Paryżu czy Hamburgu" - tak początki zakładu wspomina "Tygodnik Śląsko-Dąbrowski", wydawany przez regionalną Solidarność.

Dziś sosnowiecka huta znajduje się w upadłości likwidacyjnej. W zakładowych halach życie zamarło kilka lat temu, a porzucone przez ostatnich pracowników rzeczy pokrywają się wieloletnim kurzem.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ulan
2017-11-19 10:36
robota Walesy,zalatwil nam restrykcje i razem z Jaruzelskim zniszczyl wszystko to co Gierek pobudowal
adam
2017-11-19 10:07
Przypuszczam, że gdyby pis rządzil wcześniej to dzisiaj ta huta by kwitła. Zresztą widać jak panstwowe spółki przynoszą teraz zyski. Postkomuna PO-SLD-PSL rozwalila dziesiątki takich fabryk
sREJTAN
2017-11-18 11:20
Czy nie wystarczą tablice pamiatkowe, obeliski? Chyba nie jesteśmy krajem zwanym USA, by jak oni remontować wielkie "martwe" budowle. Oni mogą sobie nawet Alcatraz odbudować jako pamiatkę.
Pokaż wszystkie komentarze (40)