Notowania

bezrobocie w polsce
30.05.2012 17:31

Huta CMC Zawiercie planuje zwolnić 330 pracowników

Huta CMC Zawiercie, jeden z większych producentów stali w Polsce, zamierza zwolnić 330 pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dlgzps/iStockphoto)

Huta CMC Zawiercie, jeden z większych producentów stali w Polsce, zamierza zwolnić 330 pracowników. Związkowcy sprzeciwiają się skali zwolnień. Zapowiadają walkę o ograniczenie liczby wypowiedzeń i zwiększenie osłon socjalnych.

W środę w zawierciańskim magistracie rozpoczęła się druga runda konsultacji społecznych w tej sprawie - między władzami spółki a stroną związkową. Związkowcy m.in. podtrzymali sformułowane już w ub. tygodniu żądanie odstąpienia od planowanej redukcji zatrudnienia.Dzisiejsze rozmowy, po przedstawieniu stanowiska związków, odroczono do piątku.

Na czwartek w urzędzie miasta zaplanowano spotkanie, podczas którego o sprawie zwolnień i ich skutków dla miasta rozmawiać mają przedstawiciele władz Zawiercia, liderzy regionalnych struktur związkowych (m.in. szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności), a także - prawdopodobnie - przedstawiciele kierownictwa Huty.

Swój udział w zaplanowanej na ten dzień konferencji prasowej w urzędzie zapowiedział prezes Huty Jerzy Kozicz. Zaproszenia do udziału w konferencji przesłano do związkowców, lokalnych parlamentarzystów oraz przedstawicieli Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak relacjonowały lokalne media, podczas jednego z wcześniejszych spotkań roboczych na ten temat - z zawierciańskim posłem Piotrem van der Coghenem (PO) i prezydentem miasta Ryszardem Machem, Kozicz miał mówić, że problemy branży w Polsce wynikają m.in. z dostaw wyrobów hutniczych z Łotwy sprzedawanych po cenach dumpingowych. Po tym spotkaniu poseł van der Coghen zapowiedział wysłanie stosownej interpelacji do resortów gospodarki, spraw wewnętrznych oraz finansów.

Z relacji związkowców wynika natomiast, że planowane zwolnienia władze Huty uzasadniają m.in. pesymistycznymi prognozami rozwoju gospodarki, ryzykiem recesji w krajach strefy euro, reformą krajowych finansów publicznych oraz wzrostem cen gazu i energii.

Związki zapowiedziały, że jeśli decyzja o zwolnieniach grupowych zostanie utrzymana, będą starały się przynajmniej ograniczyć ich skalę. _ - Dla tych, którzy nie unikną wypowiedzeń, chcemy wywalczyć też zwiększenie osłon socjalnych. Na razie pracodawca oferuje im tylko ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego _ - wskazała szefowa zakładowej Solidarności Danuta Nowicka.

W przesłanej związkom informacji o planowanych zwolnieniach władze Huty CMC Zawiercie zapowiedziały, że zostaną one przeprowadzone w czerwcu i lipcu. Zakład zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Produkuje stal, głównie dla budownictwa.

Tagi: bezrobocie w polsce, huta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz