Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hyundai/KIA wybrał Słowację?

0
Podziel się:

Koncern Hyundai/KIA wstępnie zdecydował się wybudować fabrykę samochodów małolitrażowych, o którą starała się także Polska, na Słowacji, podał w czwartek serwis informacyjny Asia Pulse powołując się na źródło zbliżone do koncernu./ ISB /

Hyundai/KIA wybrał Słowację?

Koncern Hyundai/KIA wstępnie zdecydował się wybudować fabrykę samochodów małolitrażowych, o którą starała się także Polska, na Słowacji, podał w czwartek serwis informacyjny Asia Pulse powołując się na źródło zbliżone do koncernu.

„Słowacja zdobyła więcej punktów, szczególnie jeżeli chodzi o koszty pracy, oraz infrastrukturę” – powiedziało źródło w czwartek.

Tymczasem w środę wiceminister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że to Polska prowadzi w wyścigu o koreańską inwestycję.

Decyzja o wyborze lokalizacji ma zapaść w lutym. Inwestycja ma się rozpocząć w kwietniu. W listopadzie ubiegłego roku koncern poinformował, że rozważa tylko Polskę i Słowację jako miejsca na budowę fabryki samochodów.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zaakceptował strukturę oferowanej przez Polskę pomocy publicznej dla tej inwestycji.

Pomoc publiczna obejmuje m.in. obecnie obowiązujące regulacje w specjalnych strefach ekonomicznych, w tym zachęty podatkowe zarówno państwowe, jak i gminne, jak też granty finansowe, których państwo może udzielić.

Wiceminister gospodarki i pracy Andrzej Szejna mówił wcześniej, że wartość różnego rodzaju grantów dla koreańskiego koncernu Hyundai może osiągnąć wartość 340 mln zł, jeżeli ten zdecyduje się na budowę fabryki w Polsce.

Wartość inwestycji wynosi według azjatyckich mediów wyniesie 1.500 mln USD.

Fabryka miałaby rozpocząć działalność już pod koniec 2004 roku i produkować ok. 300 tys. aut rocznie. Według wcześniejszych informacji polskiego rządu, fabryka mogłaby dać zatrudnienie 3 tys. osób.

Inwestycja Hyundaia to trzecie tak duże przedsięwzięcie z branży motoryzacyjnej w tej części Europy. Wcześniej Toyota podjęła decyzję o budowie fabryki samochodów w Czechach, natomiast koncern PSA Peugeot-Citroen zbuduje zakład na Słowacji.

Hyundai Motor jest największym producentem samochodów w Południowej Korei i ósmym na świecie.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)