Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ile gazu łupkowego jest w Polsce?

0
Podziel się:

Najprawdopodobniej w marcu opublikują szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce.

Ile gazu łupkowego jest w Polsce?
(Seesea/Dreamstime)

Najprawdopodobniej w marcu opublikujemy szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce - poinformował dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

_ - Należy się spodziewać, że szacunki zostaną opublikowane w marcu. W raporcie będą zawarte szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce. Trwają też prace nad szacunkami ropy łupkowej, ale prawdopodobnie nie znajdą się one w raporcie, choć nie możemy tego całkowicie wykluczyć _ - powiedział.

Jak dotąd Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił żadnych szacunków potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W tym roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyłoby więc na ok. 300 lat. Wcześniej, w 2009 r., firma Advanced Resources International zasoby Polski oszacowała na 3 bln m sześc., a Wood Mackenzie na 1,4 bln m sześc.

Szacunki, nad którymi pracuje Instytut, powstają dzięki porozumieniu zawartemu z amerykańską służbą geologiczną USGS (ang. U.S., Geological Survey). Zasoby są badane z wykorzystaniem amerykańskiej technologii.

PIG badania prowadzi w oparciu o inną metodologię, niż wykorzystaną przy wcześniejszych szacunkach. Opiera się nie tyle na objętości i charakterystyce skał, a na historii wydobycia gazu w podobnych basenach geologicznych, jak w USA. Ta metoda skutkuje mniejszymi szacunkami, niż efekt badań z wykorzystaniem metody wolumetrycznej, którą wykorzystywały wcześniej amerykańskie firmy i instytucje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m47232.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;gaz;lupkowy;przegral;z;ekologia,90,0,1008730.html) *Tutaj gaz łupkowy przegrał z ekologią * Decyzja gabinetu premiera Bojko Borysowa dotyczy regionu miast Razgrad, Dobricz, Silistra i Warna. Po opublikowaniu raportu Instytut rozpocznie badania nad złożami gazu uwięzionego w skałach, a następnie zasobów metanu towarzyszącego pokładom węgla. Z tych badań także powstaną raporty dotyczącą szacowanych zasobów. Gaz uwięziony w skałach (tight gas) to drugi, obok gazu łupkowego, rodzaj niekonwencjonalnego paliwa, którego złoża przyciągają coraz większą uwagę inwestorów. Znajduje się w szczelinach skalnych.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Czytaj więcej o niebezpieczeństwach gazu łupkowego
Tutaj gaz łupkowy przegrał z ekologią Decyzja gabinetu premiera Bojko Borysowa dotyczy regionu miast Razgrad, Dobricz, Silistra i Warna.
Korupcja przy gazie łupkowym. Są zarzuty Wśród podejrzanych jest dyrektor departamentu geologii Ministerstwa Środowiska.
Korupcja przy gazie łupkowym? Są zarzuty Zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek usłyszało dziś dwóch pracowników Ministerstwa Środowiska. ABW zatrzymała w sumie siedem osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)