Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imperium Czarneckiego kontratakuje

0
Podziel się:

Wkrótce czekają nas trzy emisje spółek należących do wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego. Ich celem jest uzyskanie łącznie około 1,6mld zł na inwestycje bankowe w Polsce i na Wschodzie oraz na poszerzenie działalności deweloperskiej.

Imperium Czarneckiego kontratakuje
(PAP/EPA)
bFeIOyER

Jak donosi Puls Biznesu wkrótce czekają nas trzy emisje spółek należących do wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego. Ich celem jest uzyskanie łącznie około 1,6mld zł na inwestycje bankowe w Polsce i na Wschodzie oraz na poszerzenie działalności deweloperskiej.

Getin Holding

Główna spółka Leszka Czarneckiego ma ambitne plany dotyczące rozwoju banku w Polsce. Na ten cel Getin przeznaczy połowę kwoty z planowanej emisji wartości 756 mln zł. Środki zostaną wykorzystane na zwiększenie ilości placówek banku ze 158 obecnie do 200. Większy nacisk też ma zostać położony na sprzedaż produktów finansowych, tak aby Getin znalazł się w pierwszej piątce na rynku pod względem sprzedaży kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych. Obecnie bank dobrze sobie radzi na polu sprzedaży kredytów hipotecznych oraz samochodowych.

TU Europa

Biznesmen stara się również włączyć Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa, której jest właścicielem, w struktury Getinu. Nie uzyskując zgody na bezpośredni mariaż obu spółek Czarnecki szykuje nową emisję o wartości 560 mln zł , która pozwoli mu na wniesienie Europy aportem do holdingu.

bFeIOyET

Ekspansja na Wschodzie

Druga połowa z uzyskanych 756 mln zł ma być przeznaczona na zakup dwóch banków: w Rosji i na Ukrainie. Przejmowane podmioty nie mają znaczącego udziału w rynku czy określonej ścieżki rozwoju. Biznesmenowi zależy głównie na pozyskaniu licencji bankowej, której uzyskanie bez ich zakupu byłoby trudne i przede wszystkim długie. W obydwu przypadkach przejmowane banki mają się początkowo specjalizować w tym, w czym Getin Bank jest w tej chwili najlepszy - czyli w kredytach samochodowych oraz gotówkowych.

Nieruchomości

Leszek Czarnecki oprócz działalności stricte bankowej zajmuje się również działalnością deweloperską poprzez swoją spółkę LC Corp. Firma ma zostać wprowadzona na giełdę w kwietniu lub maju przyszłego roku. Wartość emisji ma wynieść ok. 300 mln zł. LC Corp. buduje aktualnie Arkady Wrocławskie oraz zapowiedziało budowę najwyższego budynku w Polsce - Sky Tower, którego budowa pochłonie 400 mln dol. Czarnecki nie wyklucza kolejnych inwestycji także w Warszawie.

bFeIOyFu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)