Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Import maleje szybciej niż eksport. Deficyt w dół

0
Podziel się:

Według analityków resortu gospodarki pod koniec roku spadek eksportu wyhamuje.

Import maleje szybciej niż eksport. Deficyt w dół
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)

Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki szacuje, że spadek wartości eksportu w 2009 r. wyniesie 12 proc., zaś importu 17 proc. w ujęciu rocznym. Jednocześnie deficyt w obrotach towarowych sięgnie ok. 15 mld euro.

_ - Można oceniać, że skala załamania obrotów po stronie importu (w wymiarze euro) w roku 2009 będzie o ok. 5 pkt. proc. głębsza niż po stronie eksportu (a nie o 1 pkt. proc. - jak pierwotnie przewidywano) _ - oceniają analitycy resortu gospodarki.

_ - Przy utrzymywaniu pierwotnie założonej skali obniżenia wartości eksportu o 12 proc. oznaczałoby to spadek importu o ok. 17 proc. Tym samym przy eksporcie na poziomie ok. 101 mld EUR import wyniósłby ok. 116 mld EUR, a w rezultacie deficyt obrotów towarowych zostałby zredukowany do poziomu ok. 15 mld EUR, czyli o ok. 10 mld EUR w porównaniu z rokiem ubiegłym _ - dodają.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednocześnie DAP MG zastrzega, że swoje przewidywania oparł na stosunkowo optymistycznym założeniu, że skala obniżenia obrotów, zwłaszcza po stronie eksportu będzie stopniowo malała w następnych miesiącach 2009 roku.

_ - Przy czym pod koniec IV kwartału spadek eksportu zostanie prawdopodobnie całkowicie wyhamowany _ - uważają analitycy.

_ - Jeżeli potwierdzą się oceny zawarte w ostatnim Raporcie OECD (z czerwca 2009 r.), w myśl których II kwartał br. zapoczątkował pozytywny przełom w przezwyciężaniu kryzysu, to od IV kwartału można oczekiwać znaczącego przesilenia w polskim handlu i tym samym urzeczywistnienia powyższej prognozy _ - dodają.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje również, że osłabienie popytu na polski eksport odbije się w większym stopniu na dużych firmach.

_ - Małe i średnie przedsiębiorstwa przeważnie finansują się z własnych środków i w przeciwieństwie do dużych firm stosunkowo rzadko korzystają z kredytów bankowych. Tymczasem to właśnie kłopoty z uzyskaniem kredytów w bankach będą jedną z ważniejszych przyczyn trudności finansowych, co skutkować może wzrostem liczby bankructw w 2009 r. _ - podkreślają analitycy resortu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)