Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indie nie nadążają cywilizacyjnie za Chinami

0
Podziel się:

Nic też nie wskazuje na to, by mogły szybko nadrobić te zaległości - pisze tygodnik The Economist.

Indie nie nadążają cywilizacyjnie za Chinami
(bengarrison/CC/Flickr)

Indie rozwijają się znacznie wolniej niż Chiny zarówno pod względem gospodarczym, jak i cywilizacyjnym oraz społecznym. Nic też nie wskazuje na to, by mogły szybko nadrobić te zaległości - pisze tygodnik _ The Economist _ w swoim wydaniu internetowym.

Dochód Hindusów per capita osiągnął w 2009 roku 3200 dolarów, podczas gdy Chiny przekroczyły ten poziom dziewięć lat temu.

Różnice w postępie społecznym są jeszcze głębsze. Szanse na to, że nowonarodzone dziecko dożyje piątych rodzin są teraz w Indiach takie, jak w Chinach w latach 70. Śmiertelność niemowląt wynosi w Chinach 19 na tysiąc narodzin - w Indiach - 66. Przewidywana długość życia Chińczyka to 73 lata, a Hindusa - 66.

Aż 94 proc. Chińczyków potrafi pisać i czytać. W Indiach odsetek ten wynosi 63. W Chinach 46 proc. populacji mieszka w miastach, a 25 proc. studiuje na wyższych uczelniach. Dla Indii liczby te wynoszą odpowiednio 30 proc. i 13 proc.

W ciągu ostatnich dziewięciu lat Chiny rozwijały się tak szybko, że Indie mają - zdaniem _ The Economist _ - nikłe widoki na to, że uda im się osiągnąć takie tempo wzrostu w najbliższej dekadzie i choćby częściowo dogonić Chiny.

Czytaj więcej o azjatyckich gospodarkach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t128927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kraje;z;azji;zdominuja;swiatowa;gospodarke,244,0,920820.html) Te kraje zdominują światową gospodarkę Indie i Chiny wraz z Indonezją, Japonią, Koreą Płd., Malezją i Tajlandią będą za 40 lat wytwarzać ponad połowę światowej produkcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t87481.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/indie;zaniepokojone;chinskimi;przedsiewzieciami,248,0,903928.html) Pekin dostał ultimatum od regionalnej potęgi Chodzi o inwestycje w należącym do Pakistanu Kaszmirze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;indie;i;chiny;chca;zmieniac;swiat,99,0,812131.html) Rosja, Indie i Chiny chcą zmieniać świat Na państwa BRICS przypada 70 proc. ludności świata, 18 proc. światowego PKB i 45 proc. wzrostu światowej gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)