Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
22.12.2008 14:28

Inflacja bazowa wyniosła w listopadzie 2,9 proc.

Wskaźnik ten obrazuje wzrost cen po wyłączeniu żywności i energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w listopadzie 2008 roku 2,9 proc. w ujęciu rocznym, podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa netto (wskaźnik ten będzie publikowany tylko do końca tego roku) wyniosła w listopadzie 4,7 proc. wobec 4,5 proc. w październiku.

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła w listopadzie 3,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła 3,8 proc. w skali roku wobec 4,3 proc. przed miesiącem.

ZOBACZ TAKŻE:

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw wyniosła 4,4 proc. wobec 4,4 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 3,7 proc. wobec 4,1 proc. przed miesiącem.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w listopadzie wyniósł 3,7 proc. rocznie, wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej.

| Inflacja bazowa jest wyliczana przez bank centralny różnymi metodami: oprócz inflacji netto (po wyłączeniu cen żywności i cen paliw), są to także inflacja po wyłączeniu wzrostu cen kontrolowanych, inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności (m.in. cen niektórych warzyw i owoców, cen energii, opłat za użytkowanie mieszkania, niektórych usług pocztowych i telekomunikacyjnych). |
| --- |

Tagi: inflacja, inflacja bazowa, ceny, nbp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz