Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja idzie w górę

0
Podziel się:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 0,7% w porównaniu do marca. W ujęciu rocznym inflacja również wyniosła 0,7%, podał Główny Urząd Statystyczny.

*Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 0,7% w porównaniu do marca. W ujęciu rocznym inflacja również wyniosła 0,7%, podał Główny Urząd Statystyczny. *Ceny żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 0,5% wobec poprzedniego miesiąca i zmniejszyły się w stosunku rocznym o 0,2%.W marcu 2006 roku roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł 0,4% wobec 0,7% w styczniu. Ceny paliw do prywatnych środków transportu odnotowały wzrost o 5,2% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 4,4% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewali się, że inflacja w kwietniu ukształtuje się na poziomie 0,4-0,7%, przy średniej na poziomie 0,6%.

Zdaniem Marka Zubera, głównego doradcy IDM a także doradcy ekonomicznego premiera, ten wzrost był przewidywany.

Marek Zuber uważa, że te czynniki mogą się pojawić, jeśli nasza gospodarka będzie się jeszcze szybciej rozwijała i będziemy jeszcze więcej kupowali. Na razie jednak inflacja jest wyraźnie poniżej celu inflacyjnego, wyznaczonego przez Radę Polityki Pienieżnej. Wynosi on dwa i pół procent.
Według eksperta, jest mało prawdopodobne, aby wobec przyśpieszenia gospodarki Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w najbliższych miesiącach na obniżenie stóp procentowych.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)