Notowania

glapiński
31.12.2010 10:29

Inflacja pójdzie w górę, ale pod kontrolą

Wzrost gospodarczy może wynieść 4 proc. - uważa Adam Glapiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(premier.gov.pl)

*Wzrost gospodarczy może wynieść 4 proc. - uważa Adam Glapiński, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem złoty ma duży potencjał do aprecjacji, dzięki czemu nie trzeba prowadzić twardej polityki antyinflacyjnej w warunkach wzrostu. *

_ - Na rynku pracy nie będzie napięć i presji płacowej, jako że związki zawodowe w Polsce zostały zniszczone i praktycznie nie istnieją, co dla pracobiorców jest niekorzystne, ale dobre dla gospodarki. Dług będzie narastał, jednak nie spodziewam się nagłego wybuchu problemów na skalę Hiszpanii. Stąd mój umiarkowany optymizm, z zastrzeżeniem, że jeśli zmaterializują się zagrożenia płynące z Węgier, Korei czy Hiszpanii - scenariusz może okazać się inny _ - powiedział Glapiński w wywiadzie dla _ Naszego Dziennika _.

Zdaniem członka Rady fakt, że obecnie Polska nie należy do strefy euro jest korzystny_ : - Ogólna prognoza na przyszły rok - to masowy druk pieniądza zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. To oznacza inflację w skali świata, poszukiwanie przez inwestorów innych miejsc inwestowania, zamieszanie na rynku walutowym. Z tego punktu widzenia dla Polski korzystne jest to, że znajdujemy się poza strefą euro - dzięki własnej walucie możemy sobie zapewnić wyższe tempo wzrostu _ - powiedział Glapiński.

Zdaniem Glapińskiego, kłopoty euro będą się przenosić na złotego, co przy wysokim zadłużeniu może mieć złe konsekwencje. Niemniej - jak podkreśla ekonomista - nasza sytuacja w całym tym zamieszaniu jest relatywnie dobra, a nasze fundamenty są stabilizowane - paradoksalnie - przez niedorozwój gospodarki, w której przedsiębiorstwa nie korzystają z kredytu, system bankowy zajmuje się wszystkim innym poza kredytowaniem gospodarki, a wymiana zagraniczna ma niewielki wpływ na gospodarkę.

- _ Euro jest pomysłem politycznym, a nie ekonomicznym.Jest raczej gwarancją pokoju europejskiego i stabilności politycznej niż pomysłem ekonomicznym. Skoro tak, to można przyjąć, że jeśli Niemcy i Francja uznają w pewnym momencie, że Polska powinna się znaleźć w strefie euro, to się w niej znajdziemy bez względu na kryteria ekonomiczne _ - powiedział członek RPP.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brak;zaciesnienia;finansow;to;podwyzki;stop,38,0,646182.html) "Brak zacieśnienia finansów to podwyżki stóp" Duże znaczenia ma projektu budżetu - mówi Adam Glapiński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gilowska;glapinski;kazmierczak;wejda;do;rpp,222,0,587998.html) Gilowska, Glapiński, Kaźmierczak wejdą do RPP Prezydent powołał nowych członków Rady Polityki Pieniężnej.
Tagi: glapiński, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz