Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja straszy mocniej, ale nie powinna już rosnąć

0
Podziel się:

Zdaniem analityków wzrosty cen osiągnęły właśnie punkt szczytowy.

Inflacja straszy mocniej, ale nie powinna już rosnąć
(andipantz/iStockphoto)
bEKxhHsl

Zdaniem analityków wzrosty cen osiągnęły właśnie punkt szczytowy i w najbliższych miesiącach powinny wyhamować. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu inflacja liczona rok do roku wzrosła 4,5 proc.

Poprzednia wartość w marcu wyniosła 4,3 procenta. Reakcją na tak silną inflację była ostatnia podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Największy wpływ na inflację miały ceny żywności i usług związanych z transportem. Ekonomista PKO BP Łukasz Tarnawa dodaje jeszcze wzrosty cen odzieży.

bEKxhHsn

POSŁUCHAJ OPINII EKONOMISTY:

(Źródło: IAR)

Według Tarnawy inflacja w maju powinna jeszcze wrosnąć do poziomu 4,7 procent, ale według niego będzie to punkt szczytowy. Potem powinna zacząć spadać. Jego zdaniem sytuacja na rynku żywności i paliw będzie się poprawiać.

POSŁUCHAJ ŁUKASZA TARNAWY:

(Źródło: IAR)

bEKxhHst

Z danych GUS wynika, że od stycznia do kwietnia ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 procent. Poniesiono między innymi ceny żywności - o blisko 6 procent, jak też opłaty związane z transportem o 4,3 procent., a także z mieszkaniem o 3,1 procent.

Rząd uspokaja - inflacja zacznie spadać

- _ Jeśli nie wystąpią szoki podażowe oraz szoki na tzw. rynku nowalijek, to już w czerwcu wskaźnik roczny może zacząć się obniżać _ - powiedział Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

Jak dodał, odczyt danych za kwiecień był zgodny z szacunkami resortu finansów. - _ Kwietniowe dane o CPI były zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz oczekiwaniami rynku. Pomimo że roczny wskaźnik CPI przyspieszył, to w składowych inflacji widać kilka pozytywnych informacji. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w kwietniu rosły znacznie wolniej mdm niż w marcu, są także poniżej średnich wartości za kwiecień z ostatnich lat. To jest pozytywny sygnał _ - podkreślił Dudek.

bEKxhHsu

4,4 procent w maju

Z kolei według analityków Ministerstwa Gospodarki, w maju roczny wskaźnik nieznacznie spadnie do około 4,4 proc. - _ Podstawowym źródłem niepewności pozostaje sytuacja na światowych rynkach żywności oraz paliw _ - napisali w komunikacie.

- _ W kolejnym miesiącu analitycy MG przewidują stabilizację cen odzieży i obuwia, a także wolniejsze tempo wzrostu cen w transporcie, m.in. w rezultacie ostatnich spadków cen ropy na rynkach światowych. Wolniej niż w kwietniu powinny rosnąć także ceny żywności. Resort ocenia, że ogólny wskaźnik cen w maju będzie rosnąć wolniej, w tempie zbliżonym do 0,4 proc. _ - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ JAK ZMIENIAŁA SIĘ INFLACJA MIĘDZY MARCEM 2010 A MARCEM 2011 ROKU

bEKxhHsv

- _ Zarówno ceny żywności, jak i dóbr oraz usług związanych z transportem rosły zgodnie z przewidywaniami MG. Były one głównymi czynnikami powodującymi wzrost inflacji. Wzrost cen żywności o 0,9 proc. podniósł wskaźnik o 0,2 pp (pkt. proc.), a 1,7-procentowy wzrost cen dóbr i usług związanych z transportem o kolejne 0,15 pp. W dalszym ciągu rosły też ceny obuwia i odzieży (w kwietniu o 1,2 proc.) _ - napisali analitycy resortu gospodarki.

- _ Wolniej od ogólnego wskaźnika rosły zaś ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem, zdrowiem, łącznością, rekreacją i kulturą, a także edukacją. Roczny wskaźnik inflacji znajduje się nadal powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego RPP _ - dodali.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t100154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;beda;rosly;ale;moze;troche;wolniej,4,0,828676.html) Ceny będą rosły, ale może trochę wolniej Eksperci prognozują, w których branżach ceny będą się pięły, a w których spadną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;nie;podnosic;stop;procentowych,31,0,812575.html) Pawlak: Nie podnosić stóp procentowych Zdaniem wicepremiera inflacja nie powinna być pretekstem do podnoszenia stóp procentowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;idzie;w;gore;przez;paliwa,28,0,785948.html) Inflacja idzie w górę. Przez paliwa Eksperci uważają jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji zacznie spadać.
bEKxhHsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)