Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja w 2013 roku ma być niższa

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski zwrócił się do 18 ekspertów z prośbą o szacunki dotyczące inflacji.

Inflacja w 2013 roku ma być niższa
(Juanmonino/iStockphoto)

W 2013 r. inflacja powróci do przedziału celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt proc. w górę lub w dół, i pozostanie w nim w 2014 r. - oceniają eksperci biorący udział w czerwcowej _ Ankiecie Makroekonomicznej NBP _. Oznaczałoby to, że ceny będą rosnąć wolniej.

W dzisiejszym komunikacie Narodowego Banku Polskiego napisano, że połowa ankietowanych prognozuje, iż w ciągu czterech kwartałów inflacja wyniesie 2,6-3,2 proc., PKB znajdzie się w przedziale 2,3-2,9 proc., a stopa referencyjna NBP - 4,4-4,75 proc.

Tak wyglądała inflacja w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat

W horyzoncie ośmiu kwartałów połowa ankietowanych przewiduje, że inflacja wyniesie 2,6-3,1 proc., PKB wzrośnie od 2,9 do 3,5 proc., a stopa referencyjna NBP wyniesie 4,0-4,5 proc.

_ Ankieta Makroekonomiczna NBP _ jest przeprowadzana cztery razy w roku - w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Na potrzeby _ Ankiety _ NBP współpracuje obecnie z 25 ekspertami, z czego 20 reprezentuje instytucje finansowe, trzech jest przedstawicielami placówek naukowych, a dwóch - organizacji pracowników i pracodawców.

W najnowszej ankiecie uczestniczyło 18 ekspertów; badanie zostało przeprowadzone w okresie od 18 do 29 czerwca 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie, wzost cen, podwyżki. NBP ujawnia, co nas czeka Narodowy Bank Polski ogłosił prognozy na najbliższe trzy lata.
Dobre wieści w sprawie cen. Drożej, ale... Średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w czerwcu tego roku 3,7 proc. wobec 4,3 proc. w maju.
Szukasz mieszkania? Ceny mogą być niższe Na rynku jest wiele mieszkań, a deweloperzy wciąż budują nowe. Może to spowodować szybszy spadek cen oraz problemy sektora budowlanego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)