Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja w chinach
09.08.2011 10:10

Inflacja w Chinach najwyższa od ponad trzech lat

Inflacja w Chinach wzrosła do 6,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od 37 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(star5112/CC/Flickr)

Inflacja w Chinach wzrosła do 6,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od 37 miesięcy i stawiając rząd w trudnej sytuacji - podała agencja Xinhua.

Krajowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główny wskaźnik inflacji, wzrósł do 6,5 proc. w lipcu w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - podał Chiński Urząd Statystyczny.

Wysoka inflacja została spowodowana rosnącymi cenami żywności, które w lipcu wzrosły o 14,8 proc. w porównaniu do cen z ubiegłego roku. Ceny mięsa wieprzowego wzrosły o prawie 57 procent w lipcu. W porównaniu z ubiegłym miesiącem wskaźnik CPI podniósł się o 0,5 procenta.

Rosnąca inflacja w przeszłości była w Chinach powodem wybuchów społecznych, które są zawsze największą bolączką władz Państwa Środka.

Podczas dorocznej sesji chińskiego parlamentu w lutym tego roku premier Wen Jiabao nazwał walkę z inflacją najwyższym priorytetem władz. Problem ten _ dotyczy dobrobytu ludzi, niesie ze sobą wspólny interes wszystkich oraz wpływa na ład społeczny _ - oświadczył szef chińskiego rządu i wyraził nadzieje, że średnia roczna inflacja nie przekroczy 4 proc.

Rząd stoi teraz przed trudnym wyzwaniem znalezienia równowagi między ostudzeniem inflacji a postępującym wzrostem ekonomicznym, który sprawił, że Chiny stały się już drugą gospodarką świata.

O kłopotach chińskiej gospodarki czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t153315.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinskie;wladze;zamykaja;falszywe;salony;firmy;apple,210,0,880594.html) Chińczycy podrabiali znane salony firmowe Chińskie władze zarządziły zamknięcie dwóch z pięciu fałszywych salonów firmy Apple.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t128924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;o;usa;polityka;psuje;gospodarke,194,0,888002.html) Nie kryją pogardy: Chłopaczki z Waszyngtonu Obniżenie wiarygodności amerykańskich obligacji rządowych oznacza kryzys nie tylko ekonomiczny, ale również polityczny - pisze chińska prasa.
Tagi: inflacja w chinach, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz