Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w czerwcu dużo niższa od oczekiwań

0
Podziel się:

Czerwcowe dane o inflacji pozytywnie zaskoczyły analityków. Wzrost cen okazał się niższy niż oczekiwano.

Inflacja w czerwcu dużo niższa od oczekiwań
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Tempo wzrostu cen w czerwcu wyraźnie wyhamowało. Eksperci są zaskoczeni skalą spadku inflacji.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że czerwcowe dane o inflacji pozytywnie zaskoczyły. Inflacja liczona rok do roku wyniosła w czerwcu 4,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Monika Kurtek uważa, że mamy do czynienia z początkiem obniżania tempa, w jakim rosną ceny.

-_ Inflacja o ile maju okazała się negatywnym zaskoczeniem, o tyle w czerwcu okazała się bardzo pozytywną niespodzianką. Średnie oczekiwania rynkowe kształtowały się na 4,8 procenta rok do roku. Mamy odczyt na poziomie 4,2 procenta rok do roku i jest to bardzo pozytywne zaskoczenie. Należy oczekiwać, że w kolejnych miesiącach inflacja może utrzymywać się w okolicach 4,2 procenta, ale do końca roku powinna obniżać się stopniowo - sugeruje Monika Kurtek. _

POSŁUCHAJ MONIKI KURTEK:

Źródło: IAR

Monika Kurtek prognozuje, że na koniec roku inflacja wyniesie 3,3 procent. Ekspert uważa, że niższa inflacja może spowodować, że w tym roku Rada Polityki Pieniężnej już nie podniesie wysokości stóp procentowych.

- _ Oczekiwałam przed tymi danymi, że Rada Polityki Pieniężnej do końca tego roku może nie podwyższyć stóp procentowych i ten dzisiejszy odczyt utwierdza mnie w tym przekonaniu. Uważam, że w przypadku realizacji scenariusza, kiedy inflacja nam się stopniowo obniża, a oprócz tego w drugiej połowie roku możemy mieć oznaki hamowania tempa wzrostu gospodarczego i cały czas niezbyt dobrą sytuację na rynku pracy - w takiej sytuacji RPP może powstrzymać się kolejnymi podwyżkami stóp procentowych _ - dodaje ekspert Banku Pocztowego.

POSŁUCHAJ MONIKI KURTEK:

Inflacja zaskakuje, choć nadal jest wysoka

Jak uważa Michał Mąkosa, analityk FMCM wydarzeniem, które przyciągnęło dziś uwagę inwestorów, lecz pozostało bez większego wpływu na rynek złotego był odczyt poziomu inflacji konsumenckiej w Polsce. Spadła ona bowiem do poziomu 4,2 procenta rok do roku, czyli niżej niż wynosił konsensus rynkowy.

-_ Zaskoczyło to uczestników rynku, gdyż nikt nie spodziewał się, aż tak niskiego poziomu. Jednak patrząc na to z drugiej strony wartość ta nadal jest sporo ponad celem banku centralnego. Dlatego też nie dziwą słowa Anny Zielińskiej-Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej, która stwierdziła, że mógł to być jednorazowy spadek i trudno oczekiwać radykalnej zmiany polityki pieniężnej _- dodaje.

W tej sytuacji jednak decyzja Rady o przerwaniu zacieśniania polityki pieniężnej zdaje się być słuszna, choć nie można ostatecznie wyrokować, czy czerwcowa podwyżka była ostatnią w tym roku. **

Na drugiej stronie zobacz, co drożeje najmocniej

W czerwcu poziom inflacji wyniósł 4,2 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Spadł on po raz pierwszy od sierpnia 2010 roku.

Jak podał właśnie Główny Urząd Statystyczny, w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny w Polsce spadły o 0,4 procenta. Wynik jest lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniki rocznej inflacji ma poziomie około 4,8 procent w czerwcu wobec 5 procent w maju.

W czerwcu największy wzrost odnotowano w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe o 6,4 procenta, w tym _ żywność _ o 6,7 procenta oraz transport - o 6,4 procenta w ujęciu rocznym, w tym paliwa do prywatnych środków transportu - 10,4 procenta_ oraz , jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS . _

_ _

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się – po raz pierwszy od sierpnia 201. roku – o 0,4 procenta. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen, podał GUS.

_ _

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0 procenta) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7 procenta) i transportu (o 0,3 procenta), co obniżyło wskaźnik odpowiednio o 0,45 punktu procentowego, 0,07 punktu procentowego i 0,03 punktu procentowego. Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2 procenta) podniosły ten wskaźnik o 0,05 punktu procentowego - czytamy dalej w komunikacie.

Według GUS, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju (4,2 procenta wobec 5,0 procenta), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 procenta).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7 procenta) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1 procenta), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc. i 1,30 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6 procenta) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 punktu procentowego.

Czerwiec to pierwszy miesiąc w tym roku, w którym obniżyły się ceny żywności. Najbardziej potaniały warzywa (o 14,4 procenta). Drugi z kolei miesiąc znacznie taniał cukier, za który w czerwcu bieżącego roku, płacono o 7,7 procenta mniej niż w poprzednim miesiącu. W następstwie zmian cen skupu żywca, ceny mięsa obniżyły się przeciętnie o 0,6 procenta.

W czerwcu odnotowano natomiast wzrost cen owoców (o 1,6 procenta). Nadal drożały artykuły w grupie tłuszcze roślinne, za które w czerwcu bieżącego roku płacono przeciętnie o 1,1 procenta więcej niż w poprzednim miesiącu. Czerwiec to kolejny miesiąc tego roku, w którym konsumenci więcej płacili za przetwory młynarskie (o 0,8 procenta), masło i ryż (po 0,6 procenta), a także wędliny i ryby (po 0,5 procenta).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t100154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spodziewamy;sie;zahamowania;inflacji,83,0,861779.html) Spodziewamy się zahamowania inflacji Większość badanych w czerwcu przez Ipsos spodziewa się zahamowania inflacji, a ich odsetek wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;nie;ma;obaw;o;inflacje;w;polsce,28,0,861468.html) Belka: Nie ma obaw o inflację w Polsce Prezes NBP nie martwi się wzrostem cen, gdyż, jak zwraca uwagę, sytuacja na globalnych rynkach żywnościowych i naftowych stabilizuje się, a nawet widać już, że tendencje wzrostowe odwracają się.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)