Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Szykują się spadki

0
Podziel się:

Wskaźnik Przyszłej Inflacji sygnalizuje spadek presji inflacyjnej.

Inflacja w Polsce. Szykują się spadki
(sjlocke/iStockphoto)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w marcu 2012 spadł o 1,8 punktu i był to największy jednorazowy spadek wskaźnika od ponad dwóch lat. * *WPI prognozuje ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Autorzy badania wskazują, że w marcu żadna ze składowych wskaźnika nie wskazywała na pojawianie się zwiększonej presji inflacyjnej, a na stabilizację wskaźnika największy wpływ miał spadek zadłużenia skarbu państwa.

_ - Żadna ze składowych wskaźnika w marcu br. nie wskazywała na pojawianie się zwiększonej presji inflacyjnej. Na stabilizację wskaźnika w tym miesiącu największy wpływ miał spadek zadłużenia skarbu państwa. W grudniu ubiegłego roku (ostatnie dostępne dane) dług w ujęciu realnym zmniejszył się w stosunku do listopada 2011 roku o około 2 proc. W skali roku przyrósł jednak o blisko 5 proc (...) _ - napisano w komunikacie.

_ - (...) Dane za pierwsze miesiące br. przyniosą zapewne ponowny wzrost zadłużenia a obserwowana ostatnio tendencja do umacniania złotego będzie korzystnie wpływała na jego wielkość wyrażoną w krajowej walucie _ - napisano.

Zdaniem analityków BIEC pozytywnym sygnałem, działającym w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej są spadające koszty produkcji w sektorze przedsiębiorstw. Spadają zarówno jednostkowe koszty pracy, jak i koszt w przeliczeniu na jednostkę produktu.

_ - Silną tendencję do obniżania jednostkowych kosztów pracy obserwujemy już od Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m89811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;chinach;najwyzsza;od;ponad;trzech;lat,27,0,888603.html) *Chiński rząd w opałach. Najgorzej od 3 lat * Inflacja w Chinach wzrosła do 6,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od 37 miesięcy. drugiej połowy ubiegłego roku. Koszty w przeliczeniu na jednostkę wyrobu, które prócz kosztów pracy zawierają pozostałe koszty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw obniżyły się w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku, kiedy to osiągnęły swój ostatni lokalny szczyt _ - napisano.

Drugi miesiąc z rzędu zmniejszają się oczekiwania menedżerów firm co do możliwości wzrostu cen na produkowane przez nich wyroby.

_ - Zmiana na razie jest niewielka w stosunku do obserwowanej w całym drugim półroczu ub. r. tendencji do podnoszenia cen. O ponad 9 punktów procentowych wynosi przewaga firm planujących w najbliższym czasie wzrost cen nad odsetkiem przedsiębiorstw przewidujących ich redukcję. W największym stopniu gotowi do redukcji cen są przedstawiciele branży samochodowej i elektronicznej oraz producenci żywności. Mniejszą skłonność wykazują producenci dóbr inwestycyjnych i pośrednich, które są komponentami do dalszej produkcji _ - napisano.

Z raportu wynika, że zmniejszyło się tempo wzrostu cen importu. Zdecydowanie wolniej rosną również ceny usług magazynowania i transportu.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorus;produkty;spozywcze;zdrozaly;o;ponad;150;proc;,67,0,1005123.html) *U nich żywność podrożała o ponad 150 proc. * W 2011 r. na Białorusi najbardziej podrożały konserwy rybne - aż o 185 proc. - wynika z danych głównego urzędu statystycznego (Biełstatu). - Spadają ceny usług telekomunikacyjnych i kurierskich, gdzie panuje najsilniejsza konkurencja, nie rosną ceny transportu lądowego, głównie dzięki stabilizacji cen ropy i wzmocnieniu złotego _ - napisano w komunikacie.

W kierunku ograniczenia presji inflacyjnej działała również zdecydowanie niższa dynamika zadłużania się gospodarstw z tytułu kredytów.

_ - Odchodzenie gospodarstw domowych od finansowania zakupów kredytem bankowym obserwujemy od początku drugiej połowy ubiegłego roku. Niepewna sytuacja w gospodarce i nieco wolniejszy wzrost wynagrodzeń nie zachęcają klientów do finansowania kredytem większych zakupów. Ponadto wprowadzenie przez banki zaostrzonych kryteriów przyznawania kredytów zmniejszyło zdolności kredytowe gospodarstw domowych, zaś kredyty hipoteczne udzielane w walutach obcych niemal zupełnie zostały wyeliminowane _ - napisano.

Czytaj o drożyźnie w Polsce w Money.pl
Koniec galopujących cen? Obecujące dane Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu spadły o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Ceny będą rosły, ale może trochę wolniej Eksperci prognozują, w których branżach ceny będą się pięły, a w których spadną.
Ceny poszły w górę. Co zdrożało najbardziej? Ceny w Polsce rosną wolniej niż przewidywali analitycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)