Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce w dół. Jest niższa od prognoz analityków

0
Podziel się:

Sprawdź również, jak może ona wpłynąć na decyzje RPP ws. stóp procentowych w Polsce.

Inflacja w Polsce w dół. Jest niższa od prognoz analityków
(Nruboc/Dreamstime)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu spadł do poziomu 2,4 procent. Przed miesiącem inflacja wynosiła 2,8 procent.

Dane są niższe od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu cen w grudniu na poziomie 2,5 procent. Niższa od prognoz inflacja zwiększa szansę na to, że już w lutym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Główna stopa procentowa w ciągu ostatnich trzech miesięcy była obniżana aż trzykrotnie, za każdym razem po 25 punktów bazowych. Obecnie wynosi 4 procent. Niewykluczone, że w tej sytuacji RPP pokusi się o jeszcze głębsze cięcie stóp procentowych.

Zobacz, jak kształtował się wskaźnik inflacji w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To również pierwszy raz od września 2010 roku, kiedy wskaźnik inflacji znalazł się w celu inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 procent. To również najniższy odczyt od sierpnia 2010 roku.

_ - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 procent _ - głosi komunikat GUS.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,9 proc.), podwyżki opłat związanych ze zdrowiem, a także wyższe ceny w restauracjach i hotelach (po 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,21 pkt proc. i po 0,01 pkt proc.

- _ Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,0 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i 0,03 pkt procent - _napisano również w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dobra informacja. Koniec podwyżek cen GUS podał dane o inflacji za listopad. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań analityków.
Wyraźny spadek inflacji. Zobacz dane GUS Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen towarów i usług.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)