Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja w polsce
13.09.2013 14:06

Inflacja w Polsce. Zmiany cen zgodne z prognozami analityków

Najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce to bardzo dobra informacja dla Rady Polityki Pieniężnej - twierdzą eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szymon Blik/REPORTER)

Inflacja konsumencka w sierpniu wyniosła 1,1 procent - podał Główny Urząd Statyczny. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami. W ujęciu miesięczny ceny spadły o 0,3 procent.

aktualizacja: 14:41

Wzrost cen w polskiej gospodarce w sierpniu wyniósł 1,1 procent rok do roku. Jest to wartość zgodna z tym, co oczekiwali analitycy. W ujęciu miesięcznym odnotowaliśmy deflację sięgającą 0,3 procent.

Tak kształtowała się inflacja w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesiący Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W lipcu inflacja konsumencka wyniosła 1,1 procent względem lipca 2012 roku. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent.

Dane te są zgodne z oczekiwaniami ekspertów. Analityk ING TFI Paweł Cymcyk ocenia, że utrzymująca się niska inflacja to z pewnością bardzo dobra informacja dla Rady Polityki Pieniężnej.

- _ Bo nie będzie ona musiała w ogóle zmieniać stóp procentowych przynajmniej do końca tego roku. Zatem jest to również dobra informacja dla polskich kredytobiorców, bo będą płacili niższe raty. Niska inflacja to tez dobra informacja dla nas wszystkich, bo będziemy mieli więcej pieniędzy realnie w portfelu, bo wynagrodzenia rosną - _ mówi analityk ING TFI.

Paweł Cymcyk dodaje, że inflacja na takim poziomie jak w sierpniu powinna się utrzymać do końca roku. _ - Będzie to wynikało z tego, że gospodarka będzie ożywała, więc w związku z tym ceny będą rosnąć, ale również stopień bazy, czyli punktu odniesienia z zeszłego roku, będzie też bardzo silnie spadał - _ tłumaczy analityk.

Sierpień to trzeci z kolei miesiąc, w którym odnotowano spadek cen żywności. Najbardziej potaniały warzywa i owoce. Mniej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy także za cukier, makarony i mąkę oraz ryż.

Wyższe niż przed miesiącem były ceny masła i mleka. W sierpniu podrożały także sery, ryby oraz jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne. W związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,7 proc., a odzieży - o 2,2 proc. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu o 0,1 proc. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne i zaopatrywanie w wodę. Ceny w zakresie wywozu śmieci utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem.

Czytaj więcej w Money.pl
Inflacja w Polsce. Najnowsze szacunki Analitycy resortu gospodarki podali również informacje na temat spodziewanej produkcji przemysłowej.
To już koniec recesji? Są powody, by tak myśleć Najnowsze dane makroekonomiczne pokazują, że polska gospodarka ma się coraz lepiej.
Tagi: inflacja w polsce, inflacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz