Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja zaskakuje ekonomistów

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał, jak szybko rosły ceny we wrześniu. Zobacz, co zdrożało najbardziej.

Inflacja zaskakuje ekonomistów
(andipantz/iStockphoto)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2012 roku, w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 procent. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

Ekonomiści ankietowani szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,9 proc. w stosunku do poprzedniego roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), mieszkaniem (o 0,2 proc.), a także wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,6 proc.).

Zobacz, jak kształtowała się inflacja w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,8 proc.), żywności (o 0,1 proc.) oraz zdrowia (o 0,2 proc.).

Założona we wrześniu ubiegłego roku 12-miesięczna lokata przyniosła przeciętnie 0,22 proc. zysku po uwzględnieniu 19-proc. podatku oraz inflacji. Z powodu niższej dynamiki wzrostu cen jest to wynik lepszy o 0,07 punktu procentowego niż miesiąc wcześniej.

Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości zwraca uwagę na_ _że w trzecim kwartale średnia miesięczna zmiana indeksu cen w kwartale była najniższa od co najmniej dziesięciu lat. Spadek presji cenowej potwierdza również inflacja bazowa netto – czyli po odjęciu żywności i energii – która spadła we wrześniu do ok. 1,8 proc., z 2,1 proc. w sierpniu.

_ _

_ _

_ - Dzisiejsze dane są bardzo wyraźnym sygnałem, że ceny reagują na spadek popytu krajowego. Już w październiku inflacja znajdzie się w granicach celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), a do wiosny 2013 r. osiągnie środek celu, czyli 2,5 procent. - zauważa Morawski . _

_ - Przy niskim wzroście płac, stagnacji popytu krajowego i globalnym osłabieniu koniunktury inflacja nie ma szans na utrzymanie się w pobliżu obecnych poziomów. Dzisiejsze dane są kolejnym argumentem za obniżeniem stóp procentowych – nawet o 0,5 pkt proc. jednorazowo, choć Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie „poruszała się” małymi krokami po 0,25 pkt procent - podsumowuje ekonomista . _

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)