Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Informatyzacja służby zdrowia. Nieprawidłowy przetarg?

0
Podziel się:

Instytucja skontrolowała trwające od ponad roku postępowanie i ma poważne obawy, co do zasadności dalszego prowadzenie przetargu

Informatyzacja służby zdrowia. Nieprawidłowy przetarg?
(Bartosz Krupa/East News)

Przetarg na informatyzację służby zdrowia wart _ grube miliony _ może zostać unieważniony. Chce tego Urząd Zamówień Publicznych.

Instytucja skontrolowała trwające od ponad roku postępowanie i ma poważne obawy, co do zasadności dalszego prowadzenie przetargu - mówi rzecznik Urzędu Anita Wichniak-Olczak. Chodzi o zamówienie dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Służby Zdrowia (CSIOSZ) warte 374 miliony złotych.

Podstawowy zarzut Urzędu to tak zwana zmowa cenowa przy przetargu. Zdaniem instytucji CSIOSZ nie wykluczył tych ofert, które mogły spowodować nieuczciwą konkurencję.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Służby Zdrowia zapoznało się już z zastrzeżeniami Urzędu Zamówień Publicznych. Rzecznik ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek poinformowała, że instytucja odwołała się już od decyzji kontrolerów.
Celem przetargu była budowa platformy, na której gromadzi się dane o pacjentach, receptach, wykonanych usługach i placówkach medycznych.

Miało to zrewolucjonizować służbę zdrowia. Wyszło jak zawsze w naszym kraju - twierdzi ekspert BCC do spraw medycznych, Mirosław Masłowski. Przypomina również, że nowy system miał być kontynuacją wprowadzonego w 1993 roku Rejestru Usług Medycznych. Zdaniem Masłowskiego tamtem system zniszczono i z tym może się stać podobnie.

Jeśli prezes Urzędu Zamówień Publicznych podtrzyma swoją negatywną opinię o sposobie prowadzenia przetargu, to druga strona może się jeszcze odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej. Jej decyzja będzie już ostateczna.

Sprawa z przetargiem jest o tyle poważna, że przez nieprawidłowości nasz kraj ma już poważne problemy z finansowaniem projektu. System informatyzacji służby zdrowia w większości miał być finansowany z unijnej kasy.

Po ujawnieniu nieprawidłowości Komisja Europejska wstrzymała dotację. Cały projekt informatyczny dla służby zdrowia ma pochłonąć aż 712 milionów złotych.
System miał zacząć działać w 2014 roku.

Czytaj więcej o służbie zdrowia w Money.pl
Już ponad połowa Polaków z niej korzysta Korzystanie w ostatnim półroczu ze świadczeń zdrowotnych w całości opłacanych z własnej kieszeni bądź z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia deklaruje prawie połowa Polaków.
Szok! Lekarze są za ograniczaniem badań Grupa, sponsorowana przez fundację American Board of Internal Medicine, zaleciła ograniczenie przepisywania 45 wybranych testów i procedur.
Korupcja w służbie zdrowia. Kogo oskarżyli? Przed sądem staną pracownicy dwóch krakowskich szpitali.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)