Notowania

atom w iranie
09.05.2012 06:35

Inspektor MAEA z Korei Płd. zginął w wypadku drogowym

MAEA utrzymuje z irańskimi władzami kontakt w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Inspektor ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zginął we wtorek w wypadku samochodowym w Iranie - podały irańskie media.

Mająca siedzibę w Wiedniu MAEA, która dokonuje regularnych inspekcji irańskich instalacji nuklearnych, potwierdziła otrzymanie informacji, że dwaj jej inspektorzy padli ofiarą wypadku drogowego w Iranie. Jeden z nich, obywatel Korei Południowej, poniósł śmierć, a drugi, pochodzący ze Słowenii, doznał obrażeń. MAEA dodała, że utrzymuje z irańskimi władzami kontakt w tej sprawie.

Do wypadku doszło w południe czasu lokalnego w pobliżu zakładów wytwarzania ciężkiej wody w Araku, gdy wiozący inspektorów samochód wpadł w poślizg i wywrócił się - poinformowała irańska agencja Fars, powołując się na państwowy zarząd energetyki atomowej.

_ - Jestem głęboko zasmucony wiadomością, że jeden z inspektorów agencji zginął dzisiaj w wypadku samochodowym w Iranie w trakcie pełnienia swych obowiązków _ - powiedział w Wiedniu przedstawiciel Iranu w MAEA Ali Aszgar Soltanie.

MAEA regularnie korzysta z dostępu do obiektu w Araku, gdzie znajduje się moderowany ciężką wodą reaktor atomowy IR-40. Według irańskich władz zostanie on włączony w przyszłym roku, by wytwarzać energię elektryczną oraz izotopy do wykorzystania w medycynie i przemyśle.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy oskarżają Iran o potajemne prowadzenie prac służących zbudowaniu broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że jego program nuklearny ma wyłącznie cywilny charakter.

Czytaj więcej o atomie w Iranie w Money.pl
Pojadą do Iranu, bo boją się ataku. Słusznie? Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że planuje wizytę w Iranie 29-31 stycznia.
Iran pokaże swoje reaktory? Jest zaproszenie Wypowiedź irańskiego ambasadora o możliwej wizycie atomowych inspektorów sugeruje, że Iran ma zamiar odnieść się do zarzutów wobec swojego programu.
Ukarzą Iran za pracę z sowieckim fachowcem Londyn rozważa nałożenie sankcji na irański sektor finansowy oraz naftowo-gazowy.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz