Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut BIEC: Inflacja hamuje

0
Podziel się:

Trzeci miesiąc z rządu spada Wskaźnik Przyszłej Inflacji. To dobry znak - ocenia instytut.

Instytut BIEC: Inflacja hamuje
(PAP/ITAR TASS)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych - CPI, w czerwcu kontynuował spadki z poprzednich miesięcy co może sugerować zahamowanie inflacji - podał instytut BIEC.

- _ Jest to już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy jego wartości obniżają się, przy czym ostatnie dwa miesiące charakteryzują znacznymi spadkami. Najbliższe miesiące mogą charakteryzować się dużą zmiennością wskaźnika inflacji CPI, jednak już jesienią inflacja powinna spadać. _- napisano w komentarzu. Autorzy zaznaczają jednak, że trudno przewidzieć zmiany cen ropy, żywności oraz energii, a co za tym idzie ich wpływ na przebieg procesów inflacyjnych.

Spośród dziesięciu składowych wskaźnika zaledwie jeden działa w kierunku wzrostu presji inflacyjnej: - _ Są to jednostkowe koszty pracy, które w ostatnim miesiącu dość gwałtownie wzrosły. Pozostałe składowe są obojętne dla kształtowania się przyszłych cen lub też działają w kierunku zdecydowanego ograniczenia ich wzrostu _ - uważają autorzy analizy.

Z badań BIEC wynika, że koszt wytwarzania w przeliczeniu na jednego pracownika wzrósł w ostatnim miesiącu głównie za sprawą znacznej dynamiki, płac, która przewyższała dynamikę produkcji oraz liczbę nowozatrudnionych w przedsiębiorstwach.

Z badań wynika, że menedżerowie przedsiębiorstw utrzymali swe oczekiwania co do kształtowania się cen na produkowane w ich firmach wyroby na poziomie zbliżonym do notowań sprzed miesiąca. Za ograniczeniem popytu przemawiają również dane na temat kredytowego zadłużania się gospodarstw domowych w bankach.

- _ Jego dynamika choć ciągle wysoka, to od drugiej połowy ubiegłego roku kredytów przybywa coraz wolniej. Co prawda dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych, zaś w mniejszym stopniu kredytów typowo konsumpcyjnych. Jednak wzrost oprocentowania kredytu bankowego i zaostrzone kryteria ich przyznawania będą w najbliższym czasie ograniczały skłonność konsumentów do zadłużania się _ - napisano.

Umacniająca się złotówka sprzyja importowi. Z raportu wynika, że jak do tej pory ani wzrost cen paliw, ani podwyżka gazu nie przełożyły się na wyższe ceny tej kategorii usług.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)